• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Seminarium na temat warunków poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego Ara „San Juan”

pc

08.12.2017 12:49 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Seminarium na temat warunków poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego Ara „San Juan”

Partnerzy portalu

Seminarium na temat warunków poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego Ara „San Juan” - GospodarkaMorska.pl

W południowej części Oceanu Atlantyckiego prowadzona jest na wielką skalę operacja poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego ARA „San Juan” (S-42), który zaginął 15 listopada 2017 roku. Jednostka w dniu zaginięcia informowała o awarii w baterii akumulatorów, która mogła być przyczyną kłopotów między innymi z łącznością. We wtorek 12 grudnia 2017 r. o godz. 1400 w auli im. Zygmunta Augusta Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej organizuje seminarium poświęcone tematyce prowadzonych poszukiwań zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego.

Wykład nt. „Warunki poszukiwania zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego ARA „San Juan”  przedstawi kontradmirał w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz.

Marynarka Wojenna Argentyny poinformowała, iż okręt ARA „San Juan” 13 listopada 2017 roku opuścił port Ushuaia w prowincji Ziemia Ognista i wykonywał przejście do bazy marynarki wojennej w Mer del Plata, w prowincji Buenos Aires.

30 listopada Marynarka Wojenna Argentyny zakończyła fazę poszukiwania i ratowania (SAR) zaginionego okrętu, a kontynuowane jest w dalszym ciągu jego poszukiwanie. Obecnie brak jest nadziei na odnalezienie żywych członków załogi. Rzecznik prasowy Marynarki Wojennej Argentyny komandor Enrique Balbi podkreślił, że akcja ratownicza trwała dwukrotnie dłużej, niż czas, w którym na pokładzie okrętu mogły przetrwać żywi członkowie załogi. Maksymalna wydolność zainstalowanego na tym okręcie systemu regeneracji powietrza wynosi zaledwie tydzień. Ostatnia znana pozycja okrętu była w odległości około 432 km od wybrzeży Patagonii.

Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO), po utracie łączności z okrętem podwodnym ARA „San Juan”, wykryła za pośrednictwem własnej sieci czujników hydroakustycznych rozmieszczonych na wyspach Atlantyku i Oceanu Indyjskiego zjawisko akustyczne, które według specjalistów mogło być odgłosem implozji kadłuba okrętu podwodnego. Jego pozycja została określona w niedalekiej odległości od ostatniej pozycji zameldowanej przez okręt.

Na pokładzie ARA „San Juan” znajdowało się 44 członków załogi, a wśród niej była kapitan marynarki Eliana Maria Krawczyk, pierwsza kobieta oficer pływająca na argentyńskich okrętach podwodnych, mająca dalsze polskie pochodzenie. Trwają intensywne poszukiwania z udziałem jednostek nawodnych i lotnictwa.

Zaginiony okręt podwodny ARA „San Juan” to jednostka typu TR-1700, będąca powiększoną wersją niemieckich okrętów podwodnych typu 209.  Okręt został zbudowany w stoczni Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW). Okręt o klasycznym napędzie spalinowo-elektrycznym, dużym zasięgu pływania nawodnego oraz wysokich osiągach w pływaniu podwodnym. ARA „San Juan” zwodowany został w 1983 roku, a wcielenie do służby nastąpiło w 1985 roku. Był najnowszym z trzech okrętów podwodnych Marynarki Wojennej Argentyny.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.