• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polscy żołnierze w ćwiczeniu Cold Response-16

16.03.2016 06:58 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Polscy żołnierze w ćwiczeniu Cold Response-16 - GospodarkaMorska.pl

350 polskich żołnierzy z czterech rodzajów sił zbrojnych zakończyło udział w największych tegorocznych manewrach zimowych Cold Response-16, które odbyły się w Norwegii, Szwecji i na wodach Morza Północnego.

Cold Response były to zorganizowane są pod auspicjami NATO i ONZ, zakrojone na szeroką skalę manewry zimowe. Ćwiczenie wzmacniało międzynarodową współpracę militarną pomiędzy żołnierzami krajów – członków sojuszu północnoatlantyckiego oraz państwami w ramach partnerstwa dla pokoju.

Celem udziału polskich żołnierzy było zwiększenie interoperacyjności podczas prowadzenia działań w ramach operacji o dużej intensywności w wyjątkowo nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych.

Polska do ćwiczenia wydzieliła prawie 350-osobowy komponent z 3. Flotylli Okrętów, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz Centralnej Grupy Działań Psychologicznych, w ćwiczeniu brali też udział żołnierze wojsk specjalnych. Polscy żołnierze podczas dwutygodniowych manewrów dysponowali fregatą ORP Gen. T. KOŚCIUSZKO, śmigłowcem pokładowym SH-2G, ponad 20 pojazdami ciężarowo-terenowymi i osobowo-terenowymi oraz 4 łodziami.

Tegoroczne manewry były już siódmą edycją z serii Cold Response, odbywały się na terytorium Królestwa Norwegii i Królestwa Szwecji oraz wód Morza Północnego. Poprzednie edycje miały miejsce w 2006, 2007, 2009, 2010, 2012 i 2014 roku. W tegorocznej edycji ćwiczenia uczestniczyło około 15 tysięcy żołnierzy z 14 państw. Jedenaście krajów należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Belgia, Kanada, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, USA oraz Norwegia), a pozostałe dwa do sojuszu Partnerstwa dla Pokoju (Finlandia i Szwecja).

Polska Marynarka Wojenna brała udział w manewrach po raz drugi. Marynarzy reprezentowała załoga fregaty rakietowej ORP "Gen. T. Kościuszko” wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem ZOP SH-2G.

Główne zadanie komponentu morskiego polegało na zabezpieczeniu operacji desantu oraz wsparcia jego działań w trudnym pod względem warunków atmosferycznych rejonie. Dodatkowo polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec prowadziły działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

W działaniach na lądzie Polskę reprezentowali żołnierze 12. Dywizji Zmechanizowanej, którzy wzmocnili sztab Multinational Brigade (MNBDE), utworzony na bazie sztabu Szwedzkiej 3. Brygady. Polska grupa operacyjna doskonaliła pracę zgodnie z procedurami NATO, a także zbierała doświadczenia podczas planowania i prowadzenia konwencjonalnego konfliktu o wysokim natężeniu w specyficznym środowisku walki.

*****

W 2016 roku polscy żołnierze wezmą udział w blisko 300 ćwiczeniach, z czego ponad połowa odbędzie się z zaangażowaniem wojsk sojuszniczych. To o sto procent więcej szkoleń, niż w roku 2015. Na naszych poligonach będziemy gościć żołnierzy z ponad 20 krajów, w tym z Francji, Kanady, Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii.

Całe spektrum działań związanych z planowaniem i koordynacją przedsięwzięć szkoleniowych poza granicami kraju oraz z udziałem naszych sojuszników w szkoleniach i ćwiczeniach na terenie naszego kraju realizuje oddział szkolenia międzynarodowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.