• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Okręty podwodne dla Marynarki Wojennej dostarczy francuski koncern Naval Group

pc/PAP

31.12.2017 18:50 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Okręty podwodne dla Marynarki Wojennej dostarczy francuski koncern Naval Group

Partnerzy portalu

Okręty podwodne dla Marynarki Wojennej dostarczy francuski koncern Naval Group - GospodarkaMorska.pl

Kontrakt na okręty podwodne Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze z francuskim koncernem Naval Group – nieoficjalnie dowiedział się portal w polityce.pl. Do Marynarki Wojennej trafią zatem okręty Scorpene uzbrojone w pociski europejskiej grupy MBDA. Oficjalną decyzję w tej sprawie MON ogłosi na początku stycznia.

W piątek płk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzeczniczka MON, poinformowała, że rozwój Marynarki Wojennej RP jest jednym z priorytetów ujętych w zaktualizowanym w 2016 r. planie modernizacji technicznej.

– Priorytet ten realizowany jest w ramach programu operacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu”, zakładającego systematyczną i kompleksową odbudowę potencjału morskiego. Niemniej jednak najważniejszym i zarazem najbardziej ambitnym oraz kosztownym programem jest pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu Orka. Okręty te mają stanowić zasadniczy element bojowy oraz rozpoznawczy Marynarki Wojennej, a jednocześnie dzięki wyposażeniu w pociski manewrujące będą kluczowym elementem państwowego i sojuszniczego arsenału odstraszania militarnego – zaznaczyła rzeczniczka.

Okręty podwodne – wraz z ofertą daleko idącej współpracy przemysłowej – proponują Polsce szwedzki koncern Saab z A26, niemiecka grupa TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) z okrętami typów 212A i 214 oraz francuska Naval Group (dawniej DCNS) proponująca okręt Scorpene uzbrojony w pociski europejskiej grupy MBDA. Francuzi nie przewidują uzbrojenia ich okrętu w pociski innego producenta. Integrację okrętu z pociskami dalekiego zasięgu, wpisującymi się w strategię utrudniania dostępu potencjalnemu przeciwnikowi i odstraszania go, Macierewicz uznał za atut francuskiej propozycji.

– Dostawy pierwszego okrętu planowane są w latach 2024-2026. Przy czym zakłada się, że przed kontraktem na zakup okrętów podpisane zostaną stosowne umowy międzyrządowe, stwarzające warunki do rozwoju strategicznej współpracy wojskowej i przemysłowej na kanwie programu Orka pomiędzy Polską a krajem dostawcy – zaznaczyła rzeczniczka MON.

W ramach programu Orka MON planuje zakup trzech-czterech nowych okrętów podwodnych. Wartość programu szacuje się na 10 mld zł. Polska zamierza kupić nowe okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Potencjalni dostawcy deklarują daleko posuniętą współpracę z polskim przemysłem przy budowie i utrzymaniu okrętów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.