• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Na wodach Portu Kołobrzeg trwają manewry „Neptun 2017”

pc/MOSG

23.05.2017 14:12 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Na wodach Portu Kołobrzeg trwają manewry „Neptun 2017”

Partnerzy portalu

Na wodach Portu Kołobrzeg trwają manewry „Neptun 2017” - GospodarkaMorska.pl

Inauguracja kursu pt.: „Zapobieganie zagrożeniom w zakresie bezpieczeństwa morskiego – Neptun 2017”, którego organizatorem w ramach partnerstwa ramowego z Agencją Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL) jest Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, obyła się 22 maja. Do współorganizacji kursu został zaproszony również Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku.

Uroczystego otwarcia i powitania gości oraz uczestników szkolenia dokonał Komendant Ośrodka płk SG Grzegorz Skorupski.

W dniach 22-25 na wodach Portu Kołobrzeg są realizowane zintegrowane manewry o charakterze międzynarodowym z użyciem jednostek pływających służb kontrolnych na morzu. W szkoleniu uczestniczy 25 przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej, wykonujących w służbie praktyczne czynności w zakresie kontroli jednostek pływających na morzu. Do zajęć praktycznych zostanie użytych 9 jednostek pływających Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) oraz Akademii Morskiej w Szczecinie.

Realizowane manewry pod kryptonimem „Neptun 2017” stwarzają możliwość spotkania jednym miejscu funkcjonariuszy: policji, straży granicznej, straży przybrzeżnej, marynarki wojennej, służby celnej oraz administracji morskiej państw członkowskich Unii Europejskiej, wykonujących w służbie praktyczne czynności w zakresie kontroli jednostek pływających na morzu. Do prowadzenia zajęć zostali zaproszeni polska i zagraniczna kadra ekspercka, instruktorzy Akademii Morskiej w Szczecinie oraz ratownicy jednostek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), którzy dołożą wszelkich starań, aby podzielić się z uczestnikami kursu posiadaną wiedzą i doświadczeniem.

Głównym założeniem kursu jest udoskonalenie procedur i umiejętności przeprowadzania kontroli statków w zakresie bezpieczeństwa morskiego oraz wypracowanie kompleksowego modelu działania grup kontrolnych jednostek pływających, w celu zwiększenia efektywności wzmacniania ochrony portów, transportu morskiego oraz bezpieczeństwa załóg, żeglarzy i pasażerów. Prowadzony kurs stwarza możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń i przekazania dobrych praktyk oraz buduje podstawę do wypracowania wspólnych standardów działania i jednolitego sposobu postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym na morzu i w infrastrukturze portowej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.