• <

Majówka na okręcie

29.04.2016 06:17 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Majówka na okręcie - GospodarkaMorska.pl

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Okręt-Muzeum ORP Błyskawica zapraszają na kolejną już edycję Błyskawicznej Majówki. Tym razem główną atrakcją dla uczestników będzie jubileusz 40-lecia działalności muzealnej OM ORP Błyskawica.

Bohaterem wydarzenia będzie ORP Błyskawica, który nieprzerwanie od roku 1976, czyli od 40 już lat, pełni funkcję okrętu-muzeum. Uroczyste otwarcie 41. sezonu turystycznego odbędzie się 1 maja 2016 roku o godzinie 13:00 na Skwerze Kościuszki. Imprezę rozpocznie rocznicowy salut artyleryjski z pokładu ORP "Błyskawica" oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Będzie można podziwiać musztrę paradną w wykonaniu uczniów klasy o profilu wojskowym z XII LO w Gdyni. Program uświetni również Chór Akademii Marynarki Wojennej oraz grupa podchorążych w mundurach historycznych.

Błyskawiczna Majówka to także okazja do tradycyjnych spotkań społeczności naszego nadmorskiego regionu u progu lata oraz możliwość przybliżenia jej różnorodności, zwyczajów i tradycji Marynarki Wojennej. Na pokładzie okrętu rozmawiać będą zaproszeni goście, którzy przypomną historię MW, zasady ceremoniału morskiego oraz przedstawią plany na najbliższy sezon turystyczny. Nie zabraknie też pysznej żołnierskiej grochówki.

40 LAT OKRĘTU MUZEUM ORP „BŁYSKAWICA”

•    ORP „Błyskawica” funkcję okrętu reprezentacyjnego i okrętu-muzeum pełni od 1 maja 1976. Zastąpił on w tej roli ORP „Burza”, który taką funkcję pełnił od 1960.

•    Zbudowane w angielskiej stoczni Samuela White’a w Cowes na wyspie White w 1937 niszczyciele „Grom” i „Błyskawica” należały do najnowocześniejszych okrętów w swojej klasie na świecie. Oba skierowane 30 sierpnia 1939 do Wielkiej Brytanii na mocy rozkazu „Peking” uczestniczyły w działaniach bojowych we współpracy z brytyjską Royal Navy. ORP „Grom” zatonął w wyniku trafienia bombą podczas kampanii norweskiej 4 maja 1940. „Błyskawica” brała aktywny udział operacjach bojowych do ostatniego dnia wojny.

•    Po powrocie do Gdyni w 1947, okręt służył pokoleniom polskich marynarzy, przez następne 20 lat. Wypadek w kotłowni nr 2, rozerwanie ciągu parowego w skutek zmęczenia materiału, oraz tragiczna śmierć 7 członków załogi spowodowały, że Dowódca Marynarki Wojennej polecił wycofać „Błyskawicę” ze służby liniowej i w 1969 przebazować do portu w Świnoujściu. Tam niszczyciel wykonywał zadania  jednostki obrony przeciwlotniczej kraju.

•    22 listopada 1974 szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, rozkazał przekształcić ORP „Błyskawica” w okręt-muzeum. Niszczyciel wrócił ze Świnoujścia do Gdyni w listopadzie 1974, a z początkiem następnego roku skierowano go do Stoczni Marynarki Wojennej, gdzie prace adaptacyjne do nowej roli prowadzono do 24 kwietnia 1976. Część pomieszczeń dostosowano do zwiedzania inne przebudowano do pełnienia funkcji  reprezentacyjnych oraz ekspozycyjnych. ORP „Błyskawica” jest chyba jedynym okrętem muzealnym na świecie, gdzie turyści mogą bezpośrednio obejrzeć wnętrze kotła parowego, opalanego mazutem.

•    Po zakończeniu prac remontowo-adaptacyjnych ORP „Błyskawica” został przeholowany do basenu nr 1 i z początkiem maja 1976 przyjął na swój pokład pierwszych zwiedzających. Przez 40 sezonów wystawienniczych okręt zwiedziło 6.125.840 osób. Już w pierwszym sezonie było ich 257.474. a rekord, odnotowano w 1986 – okręt odwiedziło wówczas 292.345 osób

•    Obok funkcji wystawienniczych ORP „Błyskawica”, występując w nowej roli,  wykonywał również funkcje reprezentacyjne, prezentował ceremoniał morski i dawał oprawę wielu uroczystościom wojskowym i cywilnym. Pokład okrętu jest m.in. miejscem corocznej, uroczystej promocji absolwentów Akademii Marynarki Wojennej, na stopień podporucznika.

•    W okresie muzealnej służby ORP „Błyskawica” był dowodzony przez pięciu oficerów: kmdr ppor. Zbigniew Strych (1974 – 1979); kmdr ppor. Władysław Łomża (1980 – 1982); kmdr por. Mieczysław Waryszak (1982 -1990), kmdr por. Lesław Paprocki (1990 – 2002). Od listopada 2002 okrętem dowodzi kmdr por. Jerzy Łubkowski. Załogę okrętu tworzy 40 marynarzy. Od 2013 ORP „Błyskawica” jest podporządkowana dowódcy 3 Flotylli Okrętów.

•    Okręt za wojenne zasługi odznaczony został Złotym Krzyżem Virtuti Militari. W 2007 wyróżniony został prestiżowym brytyjskim medalem Maritime Heritage Award -przyznawanym raz w roku dla najlepiej utrzymanych w świecie, historycznych jednostek pływających.

•    O swoim okręcie, w 40 rocznicę muzealnej służby mówi dowódca ORP „Błyskawica” kmdr por. Jerzy Łubkowski:

„Służba na tym okręcie to zaszczyt ale i ciężka praca. Każdy członek, stosunkowo szczupłej, 40-osobowej załogi, pełni kilka funkcji. Musimy utrzymać okręt w nienagannym stanie technicznym, wyglądający jakby wczoraj wyszedł ze stoczni, jednocześnie pełnimy funkcje reprezentacyjne i edukacyjne. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że okręt dzisiaj jest w lepszej kondycji niż w latach 70/80. - niezwykle ważna dla jego utrzymania  była, przeprowadzona w dwóch etapach, operacja pokrycia podwodnej części kadłuba drugą warstwą poszycia, co gwarantuje długie lata bezpiecznej eksploatacji.

Gdy objąłem dowództwo „Błyskawicy” głębiej zainteresowałem się historią okrętu i muszę powiedzieć, że ciągle odkrywamy nowe fakty, przyczynki do losów okrętu, prowadzonych prac modernizacyjnych, zmian uzbrojenia, wyposażenia, prostujemy wiele powtarzanych nieprawdziwych informacji. Warto dodać, że wiele urządzeń zamontowanych na okręcie podczas jego budowy, wciąż jest utrzymywanych w pełnej sprawności. „Błyskawica” jest bowiem okrętem żywym, jako jednostka pływająca musi spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa. A jako okręt wciąż pozostający w czynnej służbie, jest wizytówką Marynarki Wojennej, kultywującym chlubne tradycje floty, zasady morskiego ceremoniału, pozostając także zabytkiem techniki najwyższej wartości.”      

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.