• <

Kormoran pozytywnie przeszedł wszystkie testy. Jeszcze w tym miesiącu ma trafić do Marynarki Wojennej (wideo)

pc

04.11.2017 19:25 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kormoran pozytywnie przeszedł wszystkie testy. Jeszcze w tym miesiącu ma trafić do Marynarki Wojennej (wideo)

Partnerzy portalu

Kormoran pozytywnie przeszedł wszystkie testy. Jeszcze w tym miesiącu ma trafić do Marynarki Wojennej (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Najważniejsze egzaminy już za nim. Kormoran pozytywnie przeszedł próby morskie i stoczniowe oraz testy kwalifikacyjne. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia prowadzi odbiory nowoczesnego niszczyciela min. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jednostka jeszcze w tym miesiącu trafić ma do Marynarki Wojennej.

Kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział dla Radia Gdańsk, że okręt zostanie wdrożony do służby w momencie, w którym zostanie całkowicie odebrany. Jak podkreślił, „liczymy, że uda się to zrobić na święto Marynarki Wojennej”.

Mowa o 28 listopada, czyli 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej. Na ostateczną decyzję pozostało już zatem zaledwie kilka tygodni.

Kormoran będzie służył w 13. Dywizjonie Trałowców, który jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego okręty stacjonują w Porcie Wojennym w Gdyni i tam będzie można zobaczyć nowy polski okręt. Do jego głównych zadań należeć będą: zwalczanie i poszukiwanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Kormoran ma działać na Bałtyku, Morzu Północnym i innych akwenach podczas misji sojuszniczych. Zapewnienie optymalnej i efektywnej realizacji głównych zadań z wykorzystaniem podsystemów i środków walki, jak również podsystemów łączności, nawigacji i środków obserwacji technicznej oraz obrony biernej, zabezpieczy polski System Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki.

Umowa na budowę nowoczesnego niszczyciela min została podpisana we wrześniu 2013 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej a konsorcjum, w którego skład wchodzą Stocznia Remontowa Shipbuilding, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz Stocznia Marynarki Wojennej.

Kormoran w liczbach

długość całkowita: 58,50 m
długość między pionami: 55,58 m
szerokość maksymalna: 10,30 m
szerokość na wodnicy pływania: 9,75 m
wysokość do pokładu dziobówki: 6,4 m
wysokość do pokładu głównego na rufie: 4,7 m
wyporność standardowa: 830 t
zanurzenie konstrukcyjne: 2,7 m
załoga: 45 osób
dodatkowe miejsca: 7 osób
prędkość maksymalna: 15 węzłów
zasięg: > 2500 Mm
napęd:
•    silniki wysokoprężne: 2 × MTU 8V369TE74L o mocy po 1000 kW (1360 KM)
•    pędniki cykloidalne: 2 × Voith-Schneider
•    zespoły prądotwórcze: 3 × MTU 6R1600M20S o mocy elektrycznej po 380 kVA
•    strumieniowy ster dziobowy: 100 kW
przewidywane wyposażenie przeciwminowe:
•    sonar podkilowy, sonar samobieżny o zmiennej głębokości zanurzenia, zdalnie sterowane pojazdy podwodne wielokrotnego i jednorazowego użytku, bezzałogowy pojazd podwodny, m.in. system Saab Double Eagle Mark III, pojazd bezzałogowy Kongsberg Hugin i polskie pojazdy bezzałogowe „Morświn”, służące do identyfikacji obiektów minopodobnych i niszczenia min morskich za pomocą zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych, a także jednorazowego użytku „Głuptaki”
uzbrojenie:
•    armata kal. 23 mm: 1 × Wróbel II ZU-23-2MR + wyrzutnie pocisków plot Grom
•    (docelowo – armata p-lot. kal. 35 mm: 1 × KDA 35 mm opracowana w Polsce + wyrzutnie pocisków plot Grom)
•    wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm: 2 × WKM-Bm na podstawach słupkowych

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.