• <

IMGW: można spodziewać się silnego sztormu na morzu

ew

02.10.2018 12:26 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo IMGW: można spodziewać się silnego sztormu na morzu

Partnerzy portalu

IMGW: można spodziewać się silnego sztormu na morzu - GospodarkaMorska.pl

IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu województw zachodniej i środkowej Polski. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje w pasie nadmorskim. RCB uruchomiło alert SMS-owy dla Pomorza i Pomorza Zachodniego.

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w pasie wybrzeża, w północnych powiatach województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że wspólnie z wojewodami zachodniopomorskim i pomorskim zdecydowano o uruchomieniu #AlertuRCB. "Do mieszkańców województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego został dzisiaj wysłany SMS z ostrzeżeniem o zagrożeniu. Od godzin popołudniowych, w północnych powiatach województw spodziewany jest silny wiatr, który po północy może osiągać nawet 110 km/h. Mieszkańcy proszeni są o przygotowanie się na zagrożenie i postepowanie zgodne z zaleceniem zawartym w wiadomości tekstowej" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

RCB w SMS-ach informuje, że w woj. pomorskim na Zatoce Gdańskiej i Żuławach mogą wystąpić lokalne przekroczenia stanów alarmowych. W woj. zachodniopomorskim można spodziewać się silnego sztormu na morzu. Zalecane jest pozostanie w domu oraz śledzenie informacji pogodowych. W powiatach nadmorskich w tych województwach wichury mogą potrwać do środy rano, do około godz. 10.

Ponadto IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz pozostałej części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.

RCB przypomina, że pilotażowy program AlertRCB zakłada wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej do abonentów wszystkich sieci komórkowych znajdujących na obszarze, dla którego prognozuje się wystąpienie zdarzeń, w realny sposób zagrażających życiu i zdrowiu. Należy pamiętać, że pilotażowa wersja systemu #AlertRCB obejmuje obszar województwa, stąd SMS-a dostaną również osoby, które znajdują się na jego terenie, ale poza obszarem zagrożonym. Docelowo (w grudniu 2018 roku), ostrzeganie zostanie zawężone do poziomu powiatu.

RCB informuje też na Twitterze, jak zabezpieczyć się przed wichurą. Nie można zatrzymywać się pod drzewami. Należy usunąć z parapetów i balkonów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Należy zamknąć okna i drzwi, nie wychodzić na zewnątrz, jeśli nie jest to niezbędne i naładować telefon komórkowy. Trzeba też wyłączyć gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwa powstania pożaru oraz zrobić zdjęcia zniszczeń w swoim domu, gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.

W razie zagrożenia należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.