• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

FGS Augsburg z wizytą w Gdańsku (foto)

pc

17.02.2017 20:08 Źródło: własne

Partnerzy portalu

FGS Augsburg z wizytą w Gdańsku (foto) - GospodarkaMorska.pl

Niemiecka fregata w gdańskim porcie. FGS Augsburg przypłynęła z wizytą kurtuazyjną. Okręt niemieckiej marynarki wojennej Bundesmarine zacumował przy nabrzeżu WOC II w Basenie Władysława IV.

FGS Augsburg to jeden z ostatnich okrętów typu 122 pozostających w służbie Bundesmarine. Jego obszarami działań są Morze Północne oraz Atlantyk. Okręt zakończy służbę w 2019 r. Zastąpi go wielofunkcyjna fregata klasy Baden-Württemberg, znana też pod oznaczeniem „Typ 125”.

Stępkę pod budowę okrętu FGS Augsburg położono w kwietniu 1987 r. To siódma fregata rakietowa typu 122 wyprodukowana dla Niemieckiej Marynarki Wojennej. FGS Augsburg ma 130,5 m długości, 14,6 m szerokości oraz 6,3 m zanurzenia. Jego wyporność to 3 600 t. Konstrukcja okrętu w całości wykonana jest ze stali. Jego wnętrze tworzy 16 wodoszczelnych przedziałów, zapewniających mu niezatapialność. Cały kadłub natomiast podzielony jest na 3 gazoszczelne cytadele chroniące jednostkę w przypadku użycia broni masowego rażenia.

FGS Augsburg wyposażony jest w dwie gazowe turbiny o łącznej mocy 53 200 KM oraz w dwa silniki diesla o mocy 11 400 KM. Na dziobie fregaty zamontowano włoską armatę kalibru 76 mm. Kieruje nią radar zainstalowany na dachu kapitańskiego mostka. Okręt ma dwie wyrzutnie Mk 141 dla rakiet Harpoon, wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych Sea Sparrow oraz rakietowy system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu (wyrzutnia Mk 49 i rakiety firmy Raytheon model RIM-116A RAM Block 0 [Rolling Airframe Missile]).

System zwalczania okrętów podwodnych tej fregaty złożony jest z czterech wyrzutni torpedowych kalibru 324 mm. Są one umieszczone po dwie na prawej i lewej burcie w przedniej części tylnej nadbudówki. Głównym elementem systemu zwalczania okrętów podwodnych są stacjonujące na pokładzie śmigłowce Westland Sea Lynx Mk 88. Duży pokład lotniczy i obszerny hangar pozwalają zaokrętować dwie maszyny, których masa nie przekracza 10 t. Pokład lotniczy wyposażony jest także w kanadyjski system ułatwiający lądowanie śmigłowców przy złej pogodzie – Bear Trap.

Początkowo FGS Augsburg był przeznaczony głównie do zwalczania okrętów nawodnych. Dzięki stacjonującym na pokładzie śmigłowcom mógł również niszczyć nieprzyjacielskie jednostki podwodne. Modernizacja w latach 90. XX wieku sprawiła, że ten okręt stał się jednostką wielozadaniową. Może nie tylko walczyć z siłami nawodnymi i podwodnymi, ale także chronić konwoje i zespoły uderzeniowe przed zagrożeniami z powietrza. Ta jednostka przystosowana jest także do współpracy z siłami NATO.

FGS Augsburg zostanie w Gdańsku do poniedziałku.

W październiku ubiegłego roku do Portu Gdańsk zawinęła inna jednostka tego typu – Karlsruhe. Był to jeden z jej ostatnich rejsów, bo w tym roku fregata została wycofana z eksploatacji.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.