• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chiny budują trzeci lotniskowiec. Ma być większy i potężniejszy niż wszystkie poprzednie (wideo)

PMK

10.12.2018 17:33 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chiny budują trzeci lotniskowiec. Ma być większy i potężniejszy niż wszystkie poprzednie (wideo)

Partnerzy portalu

Chiny budują trzeci lotniskowiec. Ma być większy i potężniejszy niż wszystkie poprzednie (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Chiny ujawniły, że rozpoczęły pracę nad trzecim lotniskowcem nowej generacji. Ma być to większa i potężniejsza jednostka niż wszystkie zbudowane wcześniej w tym kraju.

Spekulacje na temat nowego okrętu trwały już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz zostały potwierdzone przez agencję rządową Xinhua. Chiny obecnie mają w swojej flocie dwa lotniskowce. Pierwszy z nich – Liaoning – został zakupiony od ZSRR pod pozorem przekształcenia go w pływające kasyno. Jednostka została jednak gruntownie odnowiona i służyła jako okręt wojenny.

W tym roku Chiny zwodowały swój pierwszy autorski lotniskowiec – ulepszoną wersję jednostki Liaoning. Okręt powstał w chińskiej stoczni China State Shipbuilding Corp’s Jiangnan Shipyard. Teraz przyszedł czas na budowę kolejnej jednostki.

Artykuł Xinhua został opublikowany w chińskim, państwowym serwisie społecznościowym WeChat, aby podkreślić szóstą rocznicę pierwszego startu i lądowania chińskiego myśliwca na Liaoning.

Drugi chiński lotniskowiec przechodzi obecnie testy przed dopuszczeniem do eksploatacji. Nie ma jeszcze oficjalnej nazwy i jest znana tylko pod nazwą projektu - Typ 001A.

Obserwatorzy nazwali trzeci okręt w budowie typem 002. Analitycy wojskowi, opierając swoje spekulacje na zdjęciu przypadkowo ujawnionym przez konstruktorów statku, uważają, że jednostka będzie wystarczająco duża, aby pozbyć się charakterystycznej furty, która była zainstalowana na dwóch poprzednich okrętach. To niskie technologiczne urządzenie pomaga wyrzucać samoloty w powietrze.

Nowy chiński statek prawdopodobnie będzie miał duży płaski pokład z elektromagnetycznymi katapultami, przyspieszającymi ciężkie samoloty bojowe do prędkości startu. Większy pokład pozwoliłby również na lądowanie większych statków powietrznych przewożących cięższe ładunki - coś, z czym miał problemy stary Liaoning.

Taka technologia może potencjalnie postawić statek w podobnej sytuacji jak najnowszy amerykański lotniskowiec, USS Ford, który obecnie stara się uzyskać elektromagnetyczną katapultę. Nie wiadomo, czy Typ 002 będzie zasilany energią jądrową czy nie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.