• <

3800 żołnierzy, 40 okrętów i 30 samolotów na Bałtyku

19.05.2015 11:30 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo 3800 żołnierzy, 40 okrętów i 30 samolotów na Bałtyku

Partnerzy portalu

3800 żołnierzy, 40 okrętów i 30 samolotów na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

W czerwcu na Bałtyku rozgrywane będzie ćwiczenie BALTOPS 2015. W namewrach weźmie udział 3800 żołnierzy, 40 okrętów i 30 statków powietrznych. Część jednostek zawinie do portu w Gdyni między 4 i 8 czerwca.

Część główna ćwiczenia zostanie zrealizowana na Południowym Bałtyku. Część "portowa" odbędzie się w Gdyni. Organizatorem akcji jest dowództwo STRIKFORNATO (Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO). Polska wystąpi w roli państwa-gospodarza. Impreza potrwa od 3 do 20 czerwca.

- Będzie to ćwiczenie w ramach Partnerstwa dla Pokoju. Planowany jest udział sił zbrojnych z USA, Niemiec, Holandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii. Polskę reprezentować będzie ponad 800 wojskowych, trzon stanowić będą żołnierze 3 Flotylli Okrętów, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 8 okrętów, śmigłowce i samoloty - poinformował naszą redakcję mjr Michał Romańczuk z Wydział Działań Komunikacyjnych Wojska Polskiego.

W ubiegłorocznych manewrach pod polską banderą pływały: okręt podwodny, niszczyciel min, cztery trałowce i dwa śmigłowce Mi-14PŁ. Do zadań okrętu podwodnego ORP „Sokół” należało monitorowanie szlaków żeglugi i wykonywanie pozorowanych ataków torpedowych. Niszczyciel min ORP „Flaming”, operujący w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 - SNMCMG1, wraz z czterema trałowcami przeszukiwały toń wodną w poszukiwaniu zagrożenia minowego, aby umożliwić bezpieczne dotarcie sił koalicji i pomocy humanitarnej do rejonu objętego fikcyjnym konfliktem. Śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ współdziałały z innymi jednostkami w poszukiwaniu i zwalczaniu zagrożenia spod wody.

- Dla naszych żołnierzy to okazja do codziennej współpracy i nawiązywania partnerstwa z najlepszymi, ekspedycyjnymi jednostkami sojuszników, do wymiany doświadczeń między dowódcami, do umacniania wizerunku Wojska Polskiego jako jednego z filarów bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego -  podkreśla gen. broni pil. Lech Majewski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.