• <

Australia wybrała francuskie okręty podwodne

PMK

19.01.2017 14:41 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Australia wybrała francuskie okręty podwodne - GospodarkaMorska.pl

Australia i Francja zawarły we wtorek umowę w sprawie zbudowania przez francuską państwową firmę zbrojeniową DCNS 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym dla australijskiej marynarki wojennej za łącznie 56 mld dolarów australijskich (41 mld USD).

Władze Australii wybrały zajmującą się wojskową produkcją stoczniową DCNS jako partnera tego przedsięwzięcia w kwietniu, rezygnując z konkurencyjnych ofert - modyfikacji okrętów typu Soryu produkowanych przez japońskie firmy Mitsubishi i Kawasaki oraz okrętów projektu 216 niemieckiego koncernu ThyssenKrupp.

Australijski premier Malcolm Turnbull i francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian podpisali umowę w Adelajdzie, gdzie oficjalnie otworzyli australijską siedzibę DCNS. W mieście tym rozpocznie się w 2022 roku budowa pierwszego z zamówionych okrętów podwodnych zapewniając pracę dla 2800 ludzi.

"To przełomowy krok w umacnianiu naszego bezpieczeństwa, w dbaniu przez nasz rząd o zagwarantowanie Australijczykom bezpieczeństwa i dobrobytu jakiego potrzebują" - oświadczył Turnbull.

Zaoferowany Australii przez DCNS projekt to wyposażony w napęd dieslowsko-elektryczny wariant budowanych dla francuskiej marynarki wojennej atomowych okrętów podwodnych typu Barracuda. Z wypornością 4500 ton i długością 97 metrów - zmniejszonymi w porównaniu z nuklearnym odpowiednikiem o zaledwie 200 ton i 2,5 metra - nowe jednostki będą największymi w świecie konwencjonalnymi okrętami podwodnymi. Ich system kierowania uzbrojeniem dostarczy w ramach porozumienia z DCNS amerykański koncern Lockheed Martin.

Francuski koncern DCNS jest również oferentem na dostawę okretów podwodnych dla polskiej marynarki wojennej. Otatnie deklaracje szefostwa MON potwierdzają przygotowania do zakupu trzech okretów podwodnych. Naistotniejszym kryterium wyboru oferty jest udział polskich stoczni i firm w budowie okrętów, transfer technologi oraz możliwość serwisowania zbudowanych jednostek w polskich stoczniach.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.