• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Anakonda w kolejnej akcji ratowniczej na Bałtyku

20.06.2016 06:13 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Anakonda w kolejnej akcji ratowniczej na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Kolejna niedziela i kolejna akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Tym razem jego załoga udzieliła pomocy osobie z jednostki turystycznej San znajdującej się 20 mil morskich na północny-zachód od Darłowa. Mężczyzna został podjęty na pokład maszyny i bezpiecznie ewakuowany na ląd.

W niedzielę, tuż przed godziną 11.00, załoga śmigłowca W-3RM Anakonda otrzymała sygnał o osiągnięciu gotowości do startu i udziału w akcji ratowniczej na Bałtyku. Z przekazanych przez służby dyżurne informacji wynikało, że jedna z osób znajdujących się na pokładzie jednostki turystycznej San doznała urazu oka i wymaga ewakuacji na ląd. Śmigłowiec dowodzony przez kpt. pil. Tomasza Gierczyńskiego wystartował na pomoc o godzinie 11.06. Nad jednostką był już po 19 minutach lotu. Na jej pokład opuszczony został ratownik bosm. Robert Nowocień, który przygotował poszkodowanego mężczyznę do podjęcia za pomocą tzw. trójkąta ratowniczego. Cała akcja, od startu do lądowania, trwała zaledwie 35 minut. O godzinie 11.41 maszyna była już na lotnisku w Darłowie gdzie poszkodowany został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

To siódma w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 593 takich akcjach udzielając pomocy 315 osobom.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:
• kpt. pil. Tomasz Gierczyński (dowódca załogi);
• kpt. pil. Marcin Głogowski (drugi pilot);
• bosm. Robert Nowocień (ratownik);
• st. chor. szt. Wiesław Warmiński (technik pokładowy).

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza a Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Dyżur śmigłowca ratowniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. System SAR wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.