• <

Amerykańskie lotniskowce w całej okazałości. Ależ zdjęcia!

19.04.2016 07:44 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykańskie lotniskowce w całej okazałości. Ależ zdjęcia!

Partnerzy portalu

Amerykańskie lotniskowce w całej okazałości. Ależ zdjęcia! - GospodarkaMorska.pl

Lotniskowce są podstawą morskiej zdolności bojowej Stanów Zjednoczonych. To ogromne statki, których powierzchnia może obejmować trzy boiska do futbolu.  Mieszka i pracuje na jednej jednostce nawet kilka tysięcy osób. US Navy opublikowała fantastyczne zdjęcia, które pokazują jak ogromne i majestatyczne są te jednostki.

Najpotężniejszymi lotniskowcami są obecnie jednostki klasy Nimitz z napędem atomowym, które zaczęto wprowadzać do służby w 1975 r. Są to największe okręty wojenne świata, które tworzą w chwili obecnej trzon sił nawodnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu zwodowano ogółem 10 okrętów tego typu. Jako ostatni w tej klasie zbudowano USS George H. W. Bush, którego oddano do służby w 2009 r. Obecnie 10 z 11 amerykańskich lotniskowców będących w służbie czynnej to okręty typu Nimitz.

Jedną z głównych ról na pokładzie lotniskowca odgrywa obsługa, która pełni rozmaite funkcje. Każda funkcja oznaczona jest innym kolorem kombinezonu. Na lotniskowcach Stanów Zjednoczonych kolor fioletowy noszą osoby odpowiedzialne za paliwo, żółty – organizacja ruchu na pasie; czerwony – uzbrajanie/rozbrajanie samolotu; zielony – obsługa techniczna (uzbrajanie samolotu w pociski rakietowe i karabinki maszynowe, naprawa usterek; biały – personel medyczny; niebieski – obsługa dźwigów.

Dodajmy, że pierwsze lotniskowce powstały pod koniec pierwszej wojny światowej, następnie odegrały dużą rolę w walkach drugiej wojny światowej, szczególnie na Pacyfiku. Obecnie tylko USA mają większą flotę lotniskowców, ponadto Francja, Rosja i Brazylia mają pojedyncze lotniskowce uderzeniowe, a Wielka Brytania, Indie, Hiszpania, Włochy i Tajlandia lekkie lotniskowce dla samolotów V/STOL. Lotniskowiec porusza się wraz z tzw. grupą uderzeniową, składającą się z fregat, niszczycieli, okrętów podwodnych. Grupa taka jest w stanie samodzielnie prowadzić działania wojenne na wielkim obszarze.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.