• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Akcja ratunkowa na Bałtyku. Polski jacht Zjawa IV nabiera wody - ewakuacja załogi

01.06.2015 16:22 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Akcja ratunkowa na Bałtyku. Polski jacht Zjawa IV nabiera wody - ewakuacja załogi

Partnerzy portalu

Akcja ratunkowa na Bałtyku. Polski jacht Zjawa IV nabiera wody - ewakuacja załogi - GospodarkaMorska.pl

Trwa akcja ratunkowa na Bałtyku. Jacht Zjawa IV nabiera wody. Na pokładzie było 12 kobiet uczestniczących w Onko-Rejsie z Polski do Szwecji. Wszystkie są już bezpieczne na jednej z jednostek uczestniczących w akcji ratunkowej. Zdrzenie ma miejsce 100 kilometrów na północ od Władysławowa.

W akcji ratunkowej biorą udział polskie jednostki ratownicze latające i pływające (APHRODITE I , ST.BARBARA) oraz samolot ze Szwecji.

Informacja została potwierdzona w gdyńskim oddziale Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tego, że statek zaczął nabierać wody. 

- Przed godz. 17 dostaliśmy informację, że na jachcie wykryto przeciek. Załoga o pomoc poprosiła jednostkę LOTOS Petrobaltic "Aphrodite", która była w pobliżu - informował w TVN24 Rafał Klepacz z Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego, do którego należy jacht. Jak dodał, załoga i pasażerki bezpiecznie dostały się na "Aphrodite".

W tej chwili "Aphrodite" holuje "Zjawę IV" do portu w Władysławowie. Jeśli nie będzie "niespodzianek" jednostki powinny dotrzeć do portu w ciągu 10-12 godzin.

Onko-Rejs na Zjawie IV  w kierunku Szwecji rozpoczął się w niedzielę, 31 maja o godz. 12 z Basenu Prezydenta w Gdyni. Załoga składa się z grupy 12 kobiet, które w swoim życiu doświadczyły choroby nowotworowej. Podczas rejsu chciały pokonać własne słabości i przełamać stereotypy na temat choroby.

Zjawa IV to solidny, drewniany jacht wyprawowy. Jego konstrukcja to kontynuacja budowy jachtów o tej samej nazwie, którymi w latach 1932 - 1939 Władysław Wagner opłynął, jako pierwszy Polak, kulę ziemską.

Jacht zanim rozpoczął służbę jako jacht harcerski, był kutrem ratowniczym wykorzystywanym przez Polskie Ratownictwo Okrętowe.


Numer na żaglu:    POL 11
Port macierzysty:    Gdynia
Data budowy:    1949/83
Armator:    CWM ZHP
Materiał:    drewno
Typ ożaglowania:    kecz bermudzki
Powierzchnia ożaglowania:    162 m²
Liczba masztów:    2
Długość całkowita (L):    18,7 m
Szerokość (B):    5,64 m
Zanurzenie (D):    2,0 m
Załoga:    15 osób

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.