• <

W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza

pc

24.09.2018 02:35 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza

Partnerzy portalu

W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza - GospodarkaMorska.pl

W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, legendarnego komendanta statków szkolnych Lwów oraz Dar Pomorza. Uroczystość odbyła się w sobotę na Nabrzeżu Pomorskim.

Kpt. Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz jest jedną z legend polskiego szkolnictwa morskiego i biało-czerwonej bandery. Urodzony na dawnych kresach wschodnich w 1890 roku, marynarskie szlify zdobył w Morskim Korpusie Kadetów w Petersburgu. Praktykę zdobywał na okrętach rosyjskiej marynarki wojennej, m.in. okrętach podwodnych. Podczas pierwszej wojny światowej zasłynął zorganizowaniem udanej próby ewakuacji z zatopionego okrętu podwodnego AG-15.

Do Polski przyjechał w 1921 roku, a w kolejnym roku podjął pracę wykładowcy w Szkole Morskiej w Tczewie. Po kilku miesiącach przeniesiony został na stanowisko oficerskie na szkolnym barku Lwów. W 1923 roku odbył jako starszy oficer pionierski rejs na Lwowie do Brazylii, a w 1926 roku przejął od kapitana Mamerta Stankiewicza funkcję komendanta żaglowca. Po zakupie nowego żaglowca szkolnego, doprowadził go, w dramatycznych, spowodowanych sztormem warunkach, z Francji do Danii na remont i przebudowę dostosowującą do nowych zadań. Został następnie pierwszym komendantem odnowionej słynnej „białej fregaty” – Daru Pomorza. Poprowadził słynne wyprawy „Daru” – w latach 1934/1935 dookoła świata i w 1937 roku wokół Ameryki Południowej z opłynięciem Przylądka Horn. W 1938 roku przeszedł ponownie do pracy w Szkole Morskiej, ostatnio na stanowisku zastępcy dyrektora. Czas niemieckiej okupacji, po krótkim okresie aresztowania, przeżył w Generalnej Guberni. Po wojnie wrócił do Gdyni i mianowany dyrektorem reaktywował działalność Państwowej Szkoły Morskiej. Po przeniesieniu w 1947 roku Wydziału Nawigacyjnego do Szczecina podjął się tam organizacji od podstaw szkolnictwa morskiego. W 1953 roku kapitan Maciejewicz przeszedł do Polskiego Rejestru Statków, był ławnikiem Izby Morskiej, szefem komisji egzaminacyjnej w PSM.

Zmarł w Szczecinie w 1972 roku. Pozostał jedną z ikon Polski Morskiej. Legendarny „Macaj”, uwielbiany przez wychowanków Szkoły Morskiej, był bohaterem niezliczonych anegdot przytaczanych w książkach Karola Olgierda Borchardta.

Kolejna wmurowana tablica to inicjatywa Fundacji Wsparcia „Daru Młodzieży” Lechosława Bara. Wcześniej upamiętniono innych wybitnych komendantów polskich żaglowców: Leszka Wiktorowicza, Kazimierza Jurkiewicza oraz Tadeusza Olechnowicza.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.