• <

MŚ w żeglarstwie – piąte miejsca Klepackiej i Tarnowskiego w klasie RS:X

pc

12.08.2018 13:42 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie MŚ w żeglarstwie – piąte miejsca Klepackiej i Tarnowskiego w klasie RS:X

MŚ w żeglarstwie – piąte miejsca Klepackiej i Tarnowskiego w klasie RS:X - GospodarkaMorska.pl

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajęli piąte miejsca w żeglarskich mistrzostwach świata w duńskim Aarhus w olimpijskiej klasie deskowej RS:X. Złote medale zdobyli Holendrzy - Lilian de Geus i Dorian van Rijsselberghe.

W niedzielę, przed ostatnim, podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych deskarzy, Polacy nie mieli już możliwości wywalczenia mistrzowskich tytułów, ale w ich zasięgu znajdowały się pozostałe miejsca na podium. Po 12. startach Tarnowski był czwarty, Klepacka zajmowała piątą pozycję, jednak w ostatniej próbie biało-czerwoni nie wykorzystali szansy.

Sopocianin dopłynął na metę ostatni i spadł na piąte miejsce, natomiast brązowa medalistka igrzysk z Londynu w 2012 roku była siódma i utrzymała dotychczasową lokatę. W wyścigu medalowym na dziewiątej pozycji uplasował się Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który w generalnej klasyfikacji zamknął pierwszą „10”.

W Danii rywalizacja w windsurfingu toczyła się pod dyktando Holendrów - mistrzami świata zostali Lilian de Geus i niezwykle utytułowany dwukrotny złoty medalista olimpijski Dorian van Rijsselberghe. Wśród kobiet kolejne lokaty wywalczyły Francuzka Charline Picon i Chinka Yunxiu Lu, natomiast w gronie mężczyzn następne miejsca na podium zajęli rodak Rijsselberghe’a Kiran Badloe oraz Francuz Louis Giard.

Po raz trzeci z rzędu w mistrzostwach świata w tej klasie złote medale zdobyli reprezentanci jednego kraju. W zeszłym roku na olimpijskim akwenie Enoshima w Japonii zwyciężyli Chińczycy Peina Chen i Bing Ye, natomiast dwa lata temu w Ejlat w Izraelu triumfowali Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia) oraz Myszka. Miejsca zajęte przez deskarzy były najlepszymi wynikami polskich żeglarzy podczas mistrzostw świata w klasach olimpijskich.

W RS:X biało-czerwoni zapewnili sobie kwalifikacje na igrzyska Tokio 2020, a w sumie w 10. konkurencjach wywalczyli trzy nominacje dla kraju. W Aarhus ta sztuka udała się jeszcze w klasie Laser Radial, w której 12. lokatę zajęła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). W pozostałych klasach Polacy będą mieli szansę uzyskać olimpijskie przepustki za rok.

W Danii najwyższe miejsca wywalczyli – w klasie 470 18. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) oraz 47. Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń/WCSS), w 49erFX 20. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS), a w 49er 22. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).

Ponadto Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) był 21. w klasie Finn, Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń) 38. w klasie Laser Standard, a w katamaranach Nacra 17 Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot) zakończyli rywalizację na 42. pozycji.