• <

Klasa 505 – Pierwsze wyścigi mistrzostw świata 505 wygrali Amerykanie

mk

23.07.2018 13:59 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Klasa 505 – Pierwsze wyścigi mistrzostw świata 505 wygrali Amerykanie

Klasa 505 – Pierwsze wyścigi mistrzostw świata 505 wygrali Amerykanie - GospodarkaMorska.pl

Amerykanie Mike Holt i Rob Woelfel wygrali dwa pierwsze wyścigi SAP 505 Worlds 2018. Impreza odbywa się w Gdyni. Na starcie pierwszego dnia zameldowało się 127 jachtów.

W niedzielę ruszyły pierwsze wyścigi w mistrzostwach świata – SAP 505 Worlds 2018 w Gdyni. Najszybciej tego dnia żeglował Mike Holt i Rob Woelfel. Drugą załogą na mecie byli Niemcy Lutz Stengel i Holger Jess. Trzecie miejsce zdobyli świetnie prezentujący się Francuzi Philippe Boite i Mathieu Fountaine.

Na Zatoce Gdańskiej w trakcie wyścigów panowały idealne warunki do szybkiego żeglowania. Początkowo wiatr wiał z prędkością 9 kn i wzmógł się do 14 kn w drugim wyścigu. Na starcie zjawiło się 127 załóg, a sam start odbywał się z tak zwanej bramy. Dzięki temu nie ma ryzyka falstartów w tak dużej flocie i powtarzania procedury startowej.

Wszystkie jachty startujące w mistrzostwach są wyposażone w urządzenia GPS. Na bieżąco można śledzić tracking przygotowany przez firmę SAP. Zawodnicy po zejściu na ląd mogą przeprowadzać interesujące analizy swoich wyścigów oraz konkurentów. Każdego dnia o poranku każdy odbiera przypisany mu nadajnik GPS w biurze regat. Po zakończeniu wyścigów ma obowiązek go zwrócić. Ta procedura podwyższa poziom bezpieczeństwa regat. Organizatorzy wiedzą, że wszystkie załogi bezpiecznie wróciły do portu.

Dzisiejsze wyścigi rozpoczęły się o godzinie 14:00 czyli dwie godziny później niż planowano ze względu na słaby wiatr. Mamy nadzieję rozegrać dwa biegi jak w dniu poprzednim.