• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dariusz Bogucki upamiętniony w alei Żeglarstwa Polskiego

pc/gdynia.pl

10.11.2017 16:37 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Dariusz Bogucki upamiętniony w alei Żeglarstwa Polskiego

Partnerzy portalu

Dariusz Bogucki upamiętniony w alei Żeglarstwa Polskiego - GospodarkaMorska.pl

Do grona znakomitych żeglarzy, których upamiętniono w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, w piątek dołączył Dariusz Bogucki – polarnik, pisarz i inżynier budowy okrętów. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział żeglarze, przedstawiciele władz Gdyni oraz Pomorskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego.

– Dzisiaj w alei Żeglarstwa Polskiego odsłoniliśmy tablicę Dariusza Boguckiego – kapitana, żeglarza polarnego, którego osiągnięcia wpisały się w historię polskiego żeglarstwa. Dariusz Bogucki umiejętnie łączył pracę z pasją. W 1968 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a rok później wyruszył do Zachodniej Grenlandii, co było drugą w świecie wyprawą w ten trudny region. W kolejnych latach bił coraz to nowe rekordy polskiego żeglarstwa polarnego. Przepłynął 100 tys. mil morskich, spędził 50 miesięcy w rejsach na jachtach, z czego 10 w strefach polarnych. Dariusz Bogucki jest również autorem książek podróżniczych oraz konstruktorem i budowniczym statków. Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń państwowych i nagród żeglarskich w tym m.in. Srebny Sekstant i Nagrodę Rejs Roku. Jego postawa może być wzorem dla kolejnych pokoleń polskich żeglarzy – mówiła podczas uroczystości odsłonięcia tablicy przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.
 
Dariusz Bogucki urodził się 19 grudnia 1927 roku w Warszawie. Podczas II wojny światowej służył w Szarych Szeregach. Po wojnie przyjechał do Gdańska i rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Później pracował m.in. na tej uczelni oraz w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych i Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

Żeglować zaczął w 1945 roku w Kręgu Starszoharcerskim „Wodnik”, szybko zdobywając kolejne stopnie żeglarskie. Od połowy lat 60. brał udział i organizował pionierskie rejsy polarne do Islandii, Grenlandii i na Spitsbergen. W latach 1975-1976 poprowadził jacht „Gedania” do obu Ameryk i dopłynął poza północny i południowy krąg polarny.
 
Aleja Żeglarstwa Polskiego jest jedną z inicjatyw Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława Kazimierza Kowalskiego i Ludomira Mączki.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.