• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zalewska: propozycje rozwiązań dla szkolnictwa branżowego - w marcu

jk

21.11.2017 12:30 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Zalewska: propozycje rozwiązań dla szkolnictwa branżowego - w marcu

Partnerzy portalu

Zalewska: propozycje rozwiązań dla szkolnictwa branżowego - w marcu - GospodarkaMorska.pl

W marcu 2018 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi nowe rozwiązania dla szkolnictwa branżowego - zapowiedziała we wtorek w Wałbrzychu minister Anna Zalewska. Dodała, że MEN wciąż spotyka się z przedstawicielami różnych branż, którzy zgłaszają uwagi do programu.

Zalewska uczestniczyła we wtorek w Wałbrzychu (Dolnośląskie) w konferencji "Inwestycje, edukacja, innowacje", zorganizowanej dla dyrektorów szkół branżowych i technicznych, doradców zawodowych, przedsiębiorców oraz instytucji wspierających i biznesowych.

"W marcu zaproponujemy nowe rozwiązania dla szkolnictwa zawodowego i branżowego. Teraz spotykamy się z przedstawicielami poszczególnych branż i piszemy podstawy programowe. Dotychczas te podstawy były absolutnie oderwane od rzeczywistości. Teraz to nie urzędnik pisze podstawy, ale osoby z danej branży zawodowej" - powiedziała minister Zalewska.

Podkreśliła, że resort MEN z modelowych rozwiązań z innych krajów, takich jak m.in. Niemcy, Szwajcaria i Austria, gdzie szkolnictwo zawodowe - jak oceniła -jest na najwyższym poziomie.

Zalewska zapowiedziała, że egzaminy zawodowe dla uczniów i absolwentów w poszczególnych branżach będą miały w 90 proc. charakter praktyczny, a nie teoretyczny.

"Dotychczas były one absurdalne i za bardzo teoretyczne. Przecież nie chodzi o to, by uczeń znał na pamięć dokładnie budowę maszyny, ale żeby umiał ją odpowiednio obsługiwać. Wszystko będzie w miarę proste i nastawione na to, by wzmacniać kompetencje młodego człowieka" - zapewniła szefowa resortu edukacji.

Jej zdaniem, ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, pozwoli wdrożyć pierwsze nowe rozwiązania już we wrześniu 2018 r.

We wrześniu br. weszła w życie reforma edukacji, której głównym elementem jest zmiana ustroju szkolnego. Dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.