• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szwed: grudniowa stopa bezrobocia to dobry wynik; okres zimowy jest zawsze trudniejszy

ew

09.01.2019 08:59 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Szwed: grudniowa stopa bezrobocia to dobry wynik; okres zimowy jest zawsze trudniejszy

Partnerzy portalu

Szwed: grudniowa stopa bezrobocia to dobry wynik; okres zimowy jest zawsze trudniejszy - GospodarkaMorska.pl

5,9 proc. stopy bezrobocia w grudniu 2018 r. to dobry wynik; okres zimowy na rynku pracy jest zawsze trudniejszy - ocenił w środę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że na wynik w tym okresie wpływa m.in. zakończenie prac sezonowych.

Według wstępnych szacunków MRPiPS, stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2018 r. wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,2 pkt proc. Na koniec ubiegłego roku liczba bezrobotnych wyniosła 971,3 tys. osób i w porównaniu do listopada 2018 r. wzrosła o 20,8 tys. osób, czyli o 2,2 proc.

Dane resortu skomentował na antenie radiowej Jedynki Stanisław Szwed. "5,9 proc. stopy bezrobocia na koniec roku to dobry wynik. Zawsze ten okres zimowy jest tym okresem, gdzie bezrobocie wzrasta. Tu wzrosło minimalnie" - ocenił wiceminister. Dodał, że jest to najniższy poziom bezrobocia w grudniu od 1989 r.

Szwed tłumaczył, że na grudniowy wynik wpływa m.in. zakończenie prac sezonowych.

Wiceminister ocenił, że spadek bezrobocia w następnych miesiącach nie będzie już tak gwałtowny. "Założyliśmy w 2019 roku poziom bezrobocia na 5,6 proc. Zakładamy więc, że spadek jeszcze będzie, ale nie już tak gwałtowny jak w ostatnich trzech latach. W rejestrach jest duża grupa osób długotrwale bezrobotnych - to jest ponad 50 proc. Są to osoby, które najtrudniej zaktywizować" - powiedział Szwed. Dodał, że w rejestrach bezrobotnych są także osoby, które nie są zainteresowane podjęciem pracy lub pracują w tzw. szarej strefie.

Szwed poinformował, że zatrudnionych w Polsce jest ponad 12 mln 600 tys. osób i ta liczba nadal wzrasta. Ponadto, według szacunku ministerstwa w 2018 r. powstało ponad 700 tys. nowych miejsc pracy. "Tych miejsc powstaje więcej niż jest likwidowanych. To dobry prognostyk, jeśli chodzi o gospodarkę" - podkreślił.

Resort rodziny podał, że wzrost liczby bezrobotnych w ostatnim miesiącu ubiegłego roku zanotowano we wszystkich województwach. Najsilniej odczuwalny był on na Pomorzu (5,1 proc.), w woj. opolskim (4,3 proc.), w woj. świętokrzyskim (3,3 proc.) i w lubelskim (3 proc.).

Ponadto z danych MRPiPS wynika, że w grudniu pracodawcy do urzędów pracy zgłosili 81,8 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 26,9 tys. mniej niż w listopadzie.

Resort zaznaczył, że w końcu 2018 r., jak wynika z wstępnych danych, różnica między najniższą i najwyższą stopą bezrobocia w województwach wynosiła 7,3 punktu procentowego. Najlepsza sytuacja była w Wielkopolsce (3,1 proc.), a najwyższe wskaźniki zanotowano w województwie warmińsko-mazurskim – 10,4 proc.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.