• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

S. Horbaczewski: Nie jest prawdą, że niskie bezrobocie jest dla nas problemem

pc

11.10.2017 08:44 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu S. Horbaczewski: Nie jest prawdą, że niskie bezrobocie jest dla nas problemem

Partnerzy portalu

S. Horbaczewski: Nie jest prawdą, że niskie bezrobocie jest dla nas problemem - GospodarkaMorska.pl

Nie jest prawdą to, że niskie bezrobocie jest dla nas problemem - powiedział PAP ekonomista Stanisław Horbaczewski o stopie bezrobocia w Polsce, która we wrześniu spadło do 6,9 proc. Jak zaznaczył, mamy "naprawdę dużo osób, które potencjalnie mogą rynek pracy zasilić".

Bezrobocie we wrześniu spadło do 6,9 proc. Liczba bezrobotnych na koniec września wyniosła 1,12 mln. To o 18,8 tys. mniej niż w sierpniu br. - podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Minister Elżbieta Rafalska podkreślała, że to najlepszy wynik od 1991 r.

"To najniższe bezrobocie jest naturalną konsekwencją bardzo dobrze prowadzonej w tej chwili polityki społeczno-gospodarczej rządu" - powiedział PAP ekonomista Stanisław Horbaczewski.

Jak stwierdził "w polskiej metodologii Głównego Urzędu Statystycznego jest poniżej 7 proc., jeżeli chodzi o bezrobocie i moim zdaniem konsekwentnie będziemy zmierzali do 6 proc.".

I przewidywał: "za rok, czyli w roku 2018 we wrześniu, będziemy prawdopodobnie zmierzali do bezrobocia jeszcze niższego, być może nawet będziemy oscylowali już wokół 6 proc.".

"Pytanie, czy to jest granica techniczna, jak niektórzy mówią - bezrobocia technicznego, albo strukturalnego" - powiedział. "W każdej gospodarce jest bezrobocie strukturalne wynikające z tego, że w pewnych miejscach może zabraknąć pracy, w pewnych grupach zawodowych może zabraknąć pracy i może zabraknąć pracy w pewnych branżach" - mówił ekonomista.

W ocenie Horbaczewskiego Polsce na razie nie grozi bezrobocie strukturalne, bo "jest wciąż bardzo wiele osób nieaktywnych zawodowo". Ekonomista wymienił trzy grupy, które należałoby jego zdaniem aktywizować na rynku pracy.

"Jeżeli te trzy grupy zawodowe uaktywnimy, czyli: tych trwale niezdolnych do pracy - w cudzysłowie - bo to są osoby trwale niepracujące, trwale nieobecne na rynku pracy; osoby niepełnosprawne, z olbrzymim potencjałem, które moim zdaniem byłyby naprawdę wdzięczne, gdyby umożliwić im powrót do pracy w sposób zinstytucjonalizowany i kobiety - to wówczas mielibyśmy naprawdę dużo osób, które potencjalnie mogą rynek pracy zasilić" - tłumaczył.

"Moim zdaniem nie ma bliskiej granicy, nie jest prawdą to, co wiele osób mówi, że niskie bezrobocie jest problemem dla nas, że brakuje nam rąk do pracy, że na siłę mamy sprowadzać migrantów" - przekonywał Horbaczewski.

Ekonomista zwrócił uwagę, że w Polsce już pracuje bardzo wielu Ukraińców i to jest w jego opinii dobry model, bo - jak twierdzi - mamy wspólny rdzeń kulturowy i religijny. "Mamy jeszcze bardzo dużo miejsca w gospodarce, jeżeli chodzi o bezrobocie" - stwierdził.

Horbaczewski podsumował: "to bezrobocie efektywnie, według polskiej metodologii, jeżeli zacznie dochodzić do 5 proc., to będziemy mogli zacząć mówić, że zbliżamy się do bezrobocia technicznego, ale to nie będzie w najbliższym czasie".

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.