• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ponad 3 300 uczestników wzięło udział w spacerach po Stoczni Cesarskiej

pc

08.10.2018 03:26 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Ponad 3 300 uczestników wzięło udział w spacerach po Stoczni Cesarskiej

Partnerzy portalu

Ponad 3 300 uczestników wzięło udział w spacerach po Stoczni Cesarskiej - GospodarkaMorska.pl

Ponad 3 300 uczestników i 157 wycieczek z przewodnikami po trenach i budynkach Stoczni Cesarskiej. Tak wygląda dotychczasowy bilans współpracy Morskiej Fundacji Historycznej ze Stocznią Cesarską Development. Dotychczas niedostępny dla zwiedzających teren cieszy się dużą popularnością wśród gdańszczan i turystów.

– Chcieliśmy, aby ludzie zaczęli ten teren traktować jako część miasta, gdyż właśnie tak rozpoczyna się proces rewitalizacji. Jak powiedział Jan Gehl, „najpierw życie następnie przestrzenie, potem budynki – to nigdy nie działa ma odwrót” – poinformował Krzysztof Król, reprezentujący Stocznię Cesarską Development.

Stocznia Cesarska Development, właściciel terenów Stoczni Cesarskiej, oraz Morska Fundacja Historyczna, zajmująca się popularyzacją polskiej historii i tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów morskich i stoczniowych, zawiązały formalną współpracę właśnie z uwagi na duże powodzenie spacerów.

– Poprzez współpracę planujemy rozpowszechnienie wiedzy o Stoczni Cesarskiej. Historia jest jednym z najważniejszych elementów, na którym chcemy oprzeć proces rewitalizacji, stąd nie powinna nigdy ulec zatarciu – dodał Król.

Stocznia Cesarska obejmuje teren o powierzchni 16 ha, w grudniu ubiegłego roku wpisana została do rejestru zabytków. W ramach rewitalizacji, w pierwszej kolejności renowację przejdą historyczne budynki Dyrekcji oraz Remizy. Dyrekcja będzie oferowała nowoczesne powierzchnie biurowe, dostosowane szczególnie do potrzeb mniejszych firm i startupów. W Remizie natomiast planowany jest lokal gastronomiczny, zaś znajdujący się między nimi Plac Dyrekcyjny zamieni się w otwartą miejską przestrzeń. Dodatkowo, w sąsiedztwie rewitalizowanych obiektów powstać mają także zintegrowane z nimi cztery budynki mieszkalne. Szczegóły projektu na razie nie są znane.

Rewitalizacja „Placu Dyrekcyjnego” to pierwszy etap masterplanu, czyli koncepcji rewitalizacji terenów dawnej Stoczni Cesarskiej. Wspólnie opracowali go pracownia Henning Larsen z Kopenhagi (główny projektant), pracownia BBGK Architekci z Warszawy oraz gdańska pracownia A2P2.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.