• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Niesamowite odkrycie na dnie Bałtyku. Archeolodzy zaskoczeni (foto)

pc

17.09.2018 18:55 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Niesamowite odkrycie na dnie Bałtyku. Archeolodzy zaskoczeni (foto)

Partnerzy portalu

Niesamowite odkrycie na dnie Bałtyku. Archeolodzy zaskoczeni (foto) - GospodarkaMorska.pl

Niezwykłe odkrycie na dnie Morza Bałtyckiego. W okolicach Kołobrzegu archeolodzy wydobyli z wraku olbrzymią osłonę działa. Teraz trafi do Muzeum Oręża Polskiego.

„Osłona sama w sobie jest dużym zaskoczeniem, nie jest znana w takiej formie z żadnych zdjęć, co może świadczyć o modyfikacji dokonanej poza fabryką: w małym warsztacie lub stoczni, czyniąc ją tym samym unikatowym rarytasem. Być może ta wyjątkowa cecha osłony pozwoli w przyszłości ostatecznie zidentyfikować odkryty wrak oraz działo” – czytamy na stronie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Znalezisko stanowi część ponad 100-letniej 75 mm uniwersalnej armaty Schneidera, którą w ubiegłym roku archeolodzy wydobyli z tego samego wraku, w którym znaleźli osłonę. Był to niemiecki prom desantowy typu MFP, prawdopodobnie noszący oznaczenie F 193.

Jak informuje kołobrzeskie muzeum, armaty typu Schneider „stanowiły głównie uzbrojenie małych okrętów oraz baterii nadbrzeżnych. Po zajęciu Polski i Francji wiele z tych armat wpadło w ręce niemieckie. Część dział Niemcy poddali modyfikacji polegającej na ustawieniu na specjalnej podstawie morskiej oraz na dodaniu nowej osłony”. Armatę znalezioną na dnie Bałtyku można oglądać w Kołobrzeskim Skansenie Morskim, podobnie jak morską podstawę do działka przeciwlotniczego Oerlikon 20 mm, kotwicę patentową Halla, maszynownię z silnikiem niemieckiej jednostki pomocniczej Kriegsmarine oraz wiele innych tego typu eksponatów.

Kołobrzeg ze względu na swoje położenie od wieków stanowił ważny ośrodek handlowy. Podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską, a od 1945 roku pełnił rolę punktu ewakuacyjnego. Od 2016 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prowadzi systematyczne badania pod kątem lokalizacji i ewidencji podwodnych stanowisk wrakowych. W tym roku podczas prac odnalezione zostały 3 nowe stanowiska wrakowe.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza do współpracy wszystkie osoby posiadające informacje o zabytkach techniki morskiej, które powinny znaleźć się w polskich muzeach. – Apeluję o pomoc w ratowaniu pamiątek po ludziach, którzy tworzyli szeroko rozumianą ,,Polską Gospodarkę Morską”, szukamy również zapomnianych lub niechcianych zabytków techniki morskiej. Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu posiada jedyny w Polsce Skansen Morski. W Kołobrzeskim Skansenie Morskim znajdują się wyslipowane na brzeg dwa okręty wojenne: OORP „Fala”, „Władysławowo”, w całości udostępnione dla zwiedzających. Centralne miejsce w Skansenie zajmują części po legendarnym przedwojennym polskim niszczycielu ORP „Burza” m.in. fok-maszt, 100 mm armata, wyrzutnik bomb głębinowych typu Thornycroft i wiele innych drobnych elementów. Chcemy prezentować licznie odwiedzającej nas młodzieży jak najwięcej morskich zabytków, dlatego szukamy eksponatów związanych z szeroko rozumianym morzem, szczególnie różnego rodzaju kotwic czy elementów wyposażenia jednostek pływających. Szukamy starej szalupy o wymiarach 6 x 2 m, w skansenie mamy zamontowane jedynie puste żurawiki. Interesuje nas stary sprzęt nurkowy, pozostałości różnego rodzaju uzbrojenia morskiego, w tym torped, min lub ich elementów.  Nie mamy niczego związanego z pracami czerpalnymi, pogłębiarkami lub kafarami oraz ludźmi, którzy te prace prowadzili, nadzorowali. Interesują nas związane z w/w tematami stare zdjęcia, dokumenty, plany itp. Działaniom naszym przyświeca idea uratowania jak największej liczby zabytków techniki morskiej – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz rzeczoznawca MKiDN.

Akcja ,,Wraki Kołobrzegu” odbywa się pod patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

Osoby posiadające informacje o zabytkach techniki morskiej, proszone są o kontakt: alekost@wp.pl lub tel. 601402400.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.