• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Konferencja Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej w Szkole Morskiej w Gdyni

15.03.2015 20:14 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Konferencja Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej w Szkole Morskiej w Gdyni

Partnerzy portalu

Konferencja Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej w Szkole Morskiej w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

W dniach 12-14 marca w Szkole Morskiej w Gdyni miała miejsce konferencja Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej.

Temat przewodni konferencji "Jak działamy na rzecz wszechstronnego rozwoju ucznia poprzez różne formy innowacji – wymiana doświadczeń”, zainteresował szerokie grono specjalistów z dziedziny oświaty i edukacji, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami podczas paneli dyskusyjnych.

Gościem specjalnym konferencji była Minister Edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, która chętnie odpowiadała na pytania zebranych gości.

Podczas konferencji poruszano kwestie związane z innowacyjnym systemem nauczania, przepisami prawnymi obowiązującymi instytucje oświaty niepublicznej, oraz zmiany, jakie muszą być wprowadzone w celu ulepszenia polskiego systemu edukacji.

Istotnym punktem wielu dyskusji była również kwestia szkół technicznych i zawodowych, które nie cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Eksperci twierdzą, że w szkolnictwie brakuje odpowiednich metod kształcenia przyszłych specjalistów, na których zapotrzebowanie jest bardzo duże. Najlepszym przykładem może być przemysł stoczniowy, który cierpi na brak fachowców. Wciąż pilnie potrzebni są mechanicy, ślusarze, monterzy czy spawacze.

Joanna Kluzik Rostkowska pytana o rolę oświaty w kształceniu przyszłych kadr gospodarki morskiej, powiedziała : "W sytuacji, w której gospodarka potrzebuje specjalistów, lecz nie wszystkie szkoły potrafią ich na ten rynek solidnie przygotować, niezbędne jest działanie w kilku kwestiach. Najważniejsze, by szkoły wiedziały na jakie zawody zapotrzebowanie jest największe, by potem kształcić uczniów pod odpowiednim kątem".

Gospodarz konferencji, Szkoła Morska w Gdyni, zdając sobie sprawę z potrzeb rynku branży morskiej, już od wielu lat stawia jako punkt numer jeden połączenie teorii z praktyką. W trakcie drugiego roku nauki wszyscy słuchacze mają obowiązek odbycia praktyk morskich, co daje im doskonałą szansę na wykorzystanie już nabytych umiejętności oraz przyswojenie nowych.

We współpracy z polską administracją morską, Szkoła stworzyła i wdrożyła  tzw. szybką ścieżkę kariery zawodowej na poziomie zarządzania włącznie, w oparciu o kursy  modelowe IMO, która szybko zyskała oficjalne uznanie. Szkolenie na dyplom Oficera Wachtowego w dziale pokładowym i maszynowym  trwa 2,5 roku i zawiera 12. miesięcy praktyki na morzu.

Szkoła zainwestowała również potężne środki finansowe w rozwój technologiczny placówki, a konkretnie w zakup symulatorów: GMDSS , pełno zadaniowego mostka nawigacyjnego , ECDIS , siłowni okrętowych, DP, ładunkowych oraz biblioteki morskich programów edukacyjnych firmy Seagull.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.