• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

KE przedstawia wizję ws. edukacji w UE do 2025 r.

pc

15.11.2017 03:31 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu KE przedstawia wizję ws. edukacji w UE do 2025 r.

Partnerzy portalu

KE przedstawia wizję ws. edukacji w UE do 2025 r. - GospodarkaMorska.pl

Poprawa nauczania języków, by każdy po skończeniu liceum czy technikum znał przynajmniej dwa języki obce, unijna karta studenta, dążenie do wzajemnego uznawania dyplomów - to niektóre z propozycji w dziedzinie edukacji przedstawionych we wtorek przez KE.

Dyskutowana i przyjęta przez komisarzy we wtorek wizja sięga do 2025 r. Ma być ona wkładem w debatę na temat przyszłości edukacji i kultury w ramach zaplanowanego na piątek szczytu społecznego szefów państw i rządów krajów UE w Goeteborgu. Po raz pierwszy kwestia ta będzie omawiana na najwyższym poziomie politycznym.

"Edukacja, jak również sprawy społeczne należą do kompetencji krajowych. Ale UE może w różnych sprawach pomagać, dlatego przedstawiamy własny dokument, który będzie stanowił podstawę do dyskusji" - uzasadniał na wtorkowej konferencji prasowej w Strasburgu wiceszef KE Jyrki Katainen.

Choć Komisja nie może narzucać państwom rozwiązań w tej sprawie, to ma instrumenty, które pozwalają jej wskazywać na konieczność przeprowadzania reform, również w obszarze edukacji. Ma też możliwość oceny silnych i słabych stron systemów w poszczególnych krajach członkowskich, a także wydawania rekomendacji. "To system wspierania, który może dotyczyć całego systemu edukacji czy jakichś jego konkretnych części, np. szkoleń nauczycieli" - zaznaczył Katainen.

W przyjętym dokumencie dotyczącym wizji europejskiego obszaru edukacji Komisja postuluje m.in. ustalenie poziomu inwestowania 5 proc. PKB w edukację przez państwa członkowskie.

Chce też zwiększenia uczestnictwa w programach wymiany studentów i praktykantów Erasmus+, a także Europejskiego Korpusu Solidarności, który dotyczy wolontariuszy. Katainen podkreślił, że celem jest podwojenie liczby studentów korzystających z Erasmusa do 2025 r. Chodzi też o to, by były to osoby z biedniejszych środowisk.

Środki, jakie otrzymują wyjeżdzający na studia do obcego kraju, są stosunkowo niewielkie w relacji do potrzeb, co zmusza rodziny do wspierania ich finansowo. W związku z tym KE chce zwiększyć budżet programu Erasmus. Wiceszef KE mówił też o ewentualnym zwiększeniu uczestnictwa w Erasmusie nauczycieli. Wskazywał, że mogłyby to mieć znaczenie dla "kapitału ludzkiego".

Komisja pracuje też nad poprawą nauczania języków obcych. Chodzi o ustalenie nowego poziomu referencyjnego, zgodnie z którym do 2025 r. wszyscy Europejczycy na poziomie wykształcenia średniego II stopnia (liceum czy technikum) oprócz swojego języka ojczystego będą znali dobrze dwa języki obce.

"Analizując różnice pomiędzy państwami członkowskimi w jakości oświaty zauważamy ogromne rozbieżności. Obywatele tych krajów, które nie są w stanie zapewnić optymalnego poziomu edukacji, nie mają równych szans. Ich uczestnictwo w życiu zawodowym jest niższe niż tych państw, które zapewniają wysoki poziom edukacji" - zauważył Katainen.

Jednym z czynników, który przekłada się na różnice w edukacji w państwach UE, jest jakość kształcenia nauczycieli. "Tylko w niektórych krajach nauczyciele określonego rodzaju szkół mają wykształcenie pedagogiczne" - zauważył Katainen. Dlatego KE planuje opracowanie wytycznych dotyczących doskonalenia zawodowego nauczycieli i członków kadry kierowniczej szkół.

W celu zwiększenia mobilności absolwentów i pracowników urzędnicy z Brukseli postulują też stworzenie unijnej karty studenta zapewniającej nowy i przyjazny dla użytkowników sposób przechowywania informacji na temat ścieżki kształcenia danej osoby. Teraz aby przedstawić swojemu zagranicznemu pracodawcy dowód wykształcenia potrzebny jest odpis ze szkoły lub kopia dyplomu przetłumaczona na odpowiedni język.

W dokumencie o europejskim obszarze edukacyjnym jest też mowa o stworzeniu sieci uniwersytetów, tak by bez przeszkód mogły współpracować ponad granicami państw, a także o przygotowaniu gruntu pod wzajemne uznawanie dyplomów szkół wyższych i świadectw szkolnych.

Innym z elementów poprawy edukacji miałoby być wzmocnienie Euronews, kanału informacyjnego założonego w 1993 r. z inicjatywy kilku nadawców publicznych z Europy. "Dobrze by było, żeby nadawcy krajowi szerzej niż obecnie oferowali dostęp do tej telewizji widzom, bo jest ona częściowo finansowa przez podatników" - uzasadniał Katainen. Euronews nadaje w 13 językach (nie tylko krajów UE), ale nie ma wersji polskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.