• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

HYDRO-NAVAL będzie kształcić młodzież w usteckiej szkole

12.03.2015 13:42 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu HYDRO-NAVAL będzie kształcić młodzież w usteckiej szkole

Partnerzy portalu

HYDRO-NAVAL będzie kształcić młodzież w usteckiej szkole - GospodarkaMorska.pl

Słupska firma HYDRO-NAVAL, specjalizująca się w produkcji urządzeń dla przemysłu wydobywczego ropy naftowej, postanowiła zainwestować w kształcenie fachowców. W związku z tym w przyszłym roku szkolnym obejmie patronat nad jedną klasą o profilu Technik-Mechanik w usteckim Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Młodzież z tej klasy nauczy się m.in. wytwarzania maszyn i ich części, montażu, obsługi maszyn i urządzeń oraz zapozna się z systemem produkcji.

Klasa patronacka będzie działała na wzór systemu dualnego stosowanego w Niemczech. Oznacza to, że część zajęć uczniowie będą mieli w szkole, a część bezpośrednio w fabryce patrona. To będzie dla nich okazja, by zapoznać się m.in. z najnowszymi technologiami w branży. W trakcie praktycznych zajęć uczniowie znajdą się pod opieką specjalistów, którzy będą ich angażować we wszystkie etapy produkcji. Spółka HYDRO-NAVAL przygotowała także specjalne stanowisko egzaminacyjne, które umożliwi przeprowadzenie egzaminu zawodowego na miejscu. Najlepsi uczniowie mogą liczyć również na dodatkowe kursy zawodowe (np. spawania) i propozycję zatrudnienia w przedsiębiorstwie.

- Z klas patronackich zadowoleni są wszyscy. Absolwenci takich klas to świetnie wyszkoleni specjaliści, prawie wszyscy znajdują zatrudnienie. Jak pokazują doświadczenia krajów stosujących system dualny, przyczynia się on do poprawy efektywności kształcenia, zmniejszania stopy bezrobocia młodzieży, a także poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw – tłumaczy Szymon Sobków, prezes HYDRO-NAVAL.

Pomysł wydaje się o tyle trafny, że Polska cierpi dziś na brak fachowców w wielu zawodach. Pilnie potrzebni są mechanicy, malarze przemysłowi, hydraulicy, ślusarze, monterzy, spawacze. Tymczasem w polskiej edukacji istnieje luka, bo mało szkół kształci swoich uczniów w tych zawodach. Rozwiązaniem mają być właśnie projekty wychodzące bezpośrednio od pracodawców. Współpracując ze szkołami zapewniają im fachową kadrę do kształcenia, a tym samym czerpią korzyści kształcąc potrzebnych im pracowników.



 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.