• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Coraz większej liczbie marynarzy po przejściu na emeryturę brakuje środków do życia

PMK

16.05.2017 18:00 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Coraz większej liczbie marynarzy po przejściu na emeryturę brakuje środków do życia

Partnerzy portalu

Coraz większej liczbie marynarzy po przejściu na emeryturę brakuje środków do życia - GospodarkaMorska.pl

Duża liczba marynarzy, którzy odeszli na emeryturę, pozostaje bez środków do życia. Powodem jest fakt, że dla tej grupy zawodowej ubezpieczenia społeczne są dobrowolne, a duża część marynarzy składek ZUS po prostu nie płaci.

Profesor Czesława Christowa widzi rozwiązanie tej sytuacji: objęcie marynarzy krajowym systeme ubezpieczeń społecznych.

- Uważam, że po powrocie z ciężkiej pracy na morzu marynarze mogą się zetknąć z okrutną rzeczywistością. Ponieważ mogą w ogóle nie otrzymać emerytur albo na tak niskim poziomie, że nie będą w stanie się utrzymać. To jest bardzo niekorzystna sytuacja dla polskiego państwa, ponieważ musi w pewnym momencie te koszty ponieść – tłumaczyła w Radiu Szczecin Christowa.

Według prorektora Akademii Morskiej w Gdyni - Henryka Śniegockiego, ubezpieczenia marynarzy wiążą się z wprowadzeniem na rodzimych statkach polskiej bandery.

- Armator robi rachunek ekonomiczny. I tam zarejestruje statek, gdzie będzie będzie go to taniej kosztowało. Z drugiej strony spójrzmy na naszych decydentów. Powinno zrobić się rachunek ekonomiczny, ile będzie kosztowało nas stworzenie warunków do rejestracji pod polską banderą. Ale zobaczmy też jakie będą profity, bo w tej chwili ich nie ma - mówił Śniegocki, również w Radiu Szczecin.

Obecnie około 40 tys. polskich marynarzy pracuje pod obcymi  banderami. Część z nich nie ubezpiecza się wcale lub tylko w małym zakresie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.