• <

Wody Polskie rozpoczynają na Mazurach cykl szkoleń m.in. ws. opłat za pomosty

pc

23.04.2018 16:06 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wody Polskie rozpoczynają na Mazurach cykl szkoleń m.in. ws. opłat za pomosty

Partnerzy portalu

Wody Polskie rozpoczynają na Mazurach cykl szkoleń m.in. ws. opłat za pomosty - GospodarkaMorska.pl

Wody Polskie rozpoczynają na Mazurach cykl szkoleń m.in. dla firm i samorządowców m.in. ws. opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami, np. pomostów - podały w poniedziałek Wody Polskie. Pierwsze spotkanie w czwartek w Giżycku.

"Na szkoleniu będziemy dokładnie omawiać wszystkie szczegóły, krok po kroku, konkretne przypadki, tak żeby wyeliminować państwa niewiedzę i wszystkie wątpliwości" - zapewnił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Jak poinformowano, pierwsze spotkanie odbędzie się 26 kwietna (czwartek) o godz. 11 w giżyckiej Ekomarinie. Na razie nie wiadomo, w jakich innych miastach odbędą się kolejne szkolenia. Biuro prasowe Wód Polskich w rozmowie z PAP zapowiedziało, że harmonogram ma być znany po czwartkowym spotkaniu.

Jeśli ktoś chce wziąć udział w szkoleniu, powinni zgłosić swój udział do środy, do godz. 10 wysyłając mail na adres: bialystok@wody.gov.pl.

Rozpoczęcie takich spotkań, Daca zapowiedział podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Giżycku.

Odnosząc się do opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami, szef Wód Polskich mówił, że nie są one wygórowane i nie powinny stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców i zwykłych użytkowników wód. Jak mówił, opłaty za tzw. podatek denny są ponoszone raz w roku i ich wysokość nie powinna stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców, ani spowodować wzrostu cen dla zwykłych użytkowników przystani, pomostów i marin, czyli osób rekreacyjnie korzystających z jezior. Poinformował, że z szacunków Polskich Wód wynika, że realna wysokość tych opłat będzie stanowiła 1-2 proc. wszystkich przychodów rocznych przedsiębiorców z branży turystyki wodnej.

Prezes zaznaczył, że opłaty ponosi się jedynie za realnie zajmowany akwen, czyli obszar bezpośrednio powiązany z urządzeniem wodnym. Użytkownicy wnoszą je za okres, w którym zajmują ten obszar, czyli często jedynie od maja do września. Stawki są wyliczane na podstawie wniosków przedsiębiorców, którzy sami określają, jaki rodzaj działalności będą prowadzić.

Według Wód Polskich w niektórych przypadkach obecne stawki są niższe. Np. w przypadku gruntu przeznaczonego pod ogólnie dostępne darmowe kąpieliska i stałe tory wodne służące do uprawiania sportów wodnych stawka za 1 m kw. wynosi 1 grosz. Najwyższa stawka wynosi 8,90 zł i dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca czerpie zysk ze względu na prowadzenie działalności nad wodą, która jest własnością Skarbu Państwa.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.