• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wiceszef MSZ Konrad Szymański spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Albinasem Zananaviciusem

pc

28.09.2018 22:24 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wiceszef MSZ Konrad Szymański spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Albinasem Zananaviciusem

Partnerzy portalu

Wiceszef MSZ Konrad Szymański spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Albinasem Zananaviciusem - GospodarkaMorska.pl

Wieloletnie Ramy Finansowe po 2020 r., Brexit, polityka energetyczna, polityka klimatyczna oraz aktualny stan prac nad Pakietem Mobilności były głównymi tematami konsultacji polsko-litewskich na poziomie ministrów ds. europejskich - podał w piątek resort spraw zagranicznych.

Jak podało biuro rzecznika prasowego MSZ, uczestnicy spotkania przedyskutowali podejście do negocjacji kolejnego budżetu UE podkreślając, że "konieczne jest zapewnienie ich sprawnego przebiegu i koordynacja wysiłków w celu wypracowania korzystnych rozwiązań".

"Nie negujemy pojawienia się nowych wyzwań w kontekście obecnie negocjowanych WRF, np. związanych z ochroną granic, ale nie oznacza to, że możemy zaakceptować drastyczne cięcia środków w istniejących już obszarach" – zaznaczył cytowany w komunikacie Szymański.

Uczestnicy spotkania podkreślili również konieczność zachowania równowagi geograficznej pomiędzy państwami członkowskimi w ramach wypracowywanych porozumień oraz zagwarantowanie udziału państw takich jak Polska czy Litwa w programach finansowanych z unijnego budżetu, takich jak Horyzont Europa.

MSZ podał, że w kwestii polityki klimatycznej podczas spotkania potwierdzono "dążenie do uniknięcia wyznaczania nowych ambicji redukcyjnych UE w najbliższym czasie".

"Musimy skoncentrować się na implementacji porozumienia paryskiego" – podkreślił wiceszef polskiego MSZ. Zaznaczył jednocześnie, że jakakolwiek dyskusja o ambicjach UE nie jest możliwa bez wzięcia pod uwagę rzeczywistych możliwości redukcyjnych państw członkowskich oraz działań innych uczestników porozumienia.

"Chcemy, aby COP 24 zakończył się sukcesem i był pozytywnym wydarzeniem, a nie przyczyną nowych podziałów pomiędzy krajami UE" – dodał Szymański. Jak wskazano w komunikacie wiceszef MSZ ponowił także zaproszenie dla prezydent Litwy Dalii Grybauskaite na Szczyt Liderów w ramach COP 24 w Katowicach, który odbędzie się 3 grudnia br.

Biuro rzecznika prasowego MSZ poinformowało też, że wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy zobowiązali się ponadto do ścisłej współpracy w celu zapewnienia realizacji mapy drogowej synchronizacji elektroenergetycznej z Państwami Bałtyckimi. Strona litewska - jak czytamy w komunikacie - ponowiła także zapewnienie o całkowitym sprzeciwie wobec projektu Nord Stream 2.

W kontekście trwających prac legislacyjnych nad Pakietem Mobilności - dodano w komunikacie - rozmówcy podkreślili, że kluczowe jest utrzymanie spójnego stanowiska grupy "like-minded", w skład której wchodzą oba kraje.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.