• <

Wiceminister Anna Moskwa na XVII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych

pc/gov.pl

24.09.2018 04:22 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wiceminister Anna Moskwa na XVII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych

Partnerzy portalu

Wiceminister Anna Moskwa na XVII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych - GospodarkaMorska.pl

W Świtazi w Obwodzie Wołyńskim na Ukrainie w dniach 19-21 września 2018 r.odbyło się XVII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych.

W posiedzeniu wzięła udział Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ, pełniąca funkcję Pełnomocnika Rządu RP ds. współpracy z Ukrainą na wodach granicznych. Ze strony ukraińskiej spotkaniu współprzewodniczyła Irina Owczarenko, Przewodnicząca Państwowej Agencji ds. Zasobów Wodnych Ukrainy, Pełnomocnik Rządu Ukrainy ds. współpracy z Polską na wodach granicznych.

Rolą komisji dwustronnych na wodach granicznych jest utrzymanie, ochrona i dążenie do dobrego stanu wód transgranicznych. Komisja polsko – ukraińska prowadzi koordynację i wzajemną wymianę informacji w zakresie działań gospodarki wodnej w zlewni Bugu. W ramach Komisji działają 4 Grupy Robocze, tj.: Grupa PL ds. Planowania, Grupa OW ds. ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem, Grupa OP ds. ochrony przeciwpowodziowej, regulacji i melioracji, oraz Grupa HH ds. hydrometeorologii i hydrogeologii. Na posiedzeniu omówione zostały sprawozdania z realizacji prac poszczególnych Grup Roboczych Komisji w latach 2017 – 2018 oraz plany pracy na rok 2019.

Pełnomocnicy poruszyli temat Memorandum o współpracy dot. modernizacji oczyszczalni ścieków we Lwowie, projektu współfinansowanego przez NFOŚiGW. Głównym celem Memorandum jest realizacja wspólnych przedsięwzięć w zakresie skutecznego oczyszczania ścieków miasta Lwów, w celu minimalizacji zanieczyszczenia transgranicznej rzeki Bug.

Ponadto strona polska przedstawiła informacje dotyczące projektu UNESCO pn. „Foresting multi-sector cooperation over conjunctive Surface and groundwater management on the Bug and Neman transboundary river basin and the underlying aquifer systems”. W przedsięwzięciu uczestniczyć będą cztery państwa: Polska, Ukraina, Białoruś i Litwa. Rolą Polski będzie wsparcie merytoryczne przewidzianych w projekcie działań dla Bugu i Niemna. Omówiono możliwe efekty tego projektu.

W ramach kontaktów roboczych poza kalendarzem prac komisji strony zadeklarowały także chęć współpracy merytorycznej w planowaniu działań w obszarze gospodarki wodnej. Po podpisaniu traktatu stowarzyszeniowego z UE Ukraina zobowiązała się do wdrożenia Ramowej Dyrektywy Wodnej. Polska zaoferowała pomoc ekspercką w tym zakresie.

Kolejne spotkanie Komisji odbędzie się w przyszłym roku w Polsce. Pani Minister zaprosiła delegację strony ukraińskiej do Warszawy.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.