• <

W środę wizyta szefa MSZ w Rumunii; wśród głównych tematów współpraca z rumuńską prezydencją w UE

pc

08.01.2019 19:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W środę wizyta szefa MSZ w Rumunii; wśród głównych tematów współpraca z rumuńską prezydencją w UE

Partnerzy portalu

W środę wizyta szefa MSZ w Rumunii; wśród głównych tematów współpraca z rumuńską prezydencją w UE - GospodarkaMorska.pl

W środę szef MSZ Jacek Czaputowicz złoży wizytę w Rumunii; wśród głównych tematów jego rozmów znajdzie się m.in. współpraca obu krajów w ramach UE w kontekście rozpoczętej w styczniu unijnej prezydencji Rumunii - poinformował we wtorek resort dyplomacji.

Jak podało biuro prasowe MSZ, Czaputowicz ma w Bukareszcie zaplanowane spotkania z rumuńskim ministrem spraw zagranicznych Teodorem Melescanu oraz z premier Vioricą Dancilą.

"Głównym tematem rozmów będą relacje dwustronne i współpraca obu krajów w sferze polityki bezpieczeństwa, w tym w ramach NATO i w różnych formatach regionalnych. Ministrowie poruszą także kwestie związane z rosnącą polsko-rumuńską współpracą gospodarczą i możliwościami jej dalszego wzmocnienia" - czytamy w komunikacie resortu.

Jak zapowiedziało MSZ, dyskusja szefów dyplomacji "dotyczyć będzie również polsko-rumuńskiej współpracy w ramach Unii Europejskiej, w szczególności w kontekście prezydencji Rumunii w Radzie UE w I połowie 2019 r". Czaputowicz i Melescanu mają omówić w związku z tym aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej, w tym m.in. "kwestie dotyczące polityki energetycznej, przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych, polityki spójności i polityki migracyjnej".

Zgodnie z uzgodnieniami unijnych przywódców przyjętymi na grudniowym szczycie w Brukseli porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 ma zostać osiągnięte na jesieni 2019 r.

Na początku maja projekt wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27 przyjęła Komisja Europejska. Przewiduje on, że w niektórych obszarach Wspólnota wyda mniej - zredukowane miałyby zostać m.in. fundusze na politykę spójności oraz Wspólną Politykę Rolną.

Polityka spójności, której Polska jest obecnie największym beneficjentem, a także Wspólna Polityka Rolna dalej będą największymi częściami unijnej kasy. Z oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli KE wynika jednak, że cięcia w polityce spójności mają wynieść 7 proc., a w WPR - około 5 proc. Polska - jak wynika z propozycji Komisji - miałaby znaleźć się w grupie krajów najbardziej dotkniętych cięciami w unijnym budżecie.

Warszawa protestuje przeciwko takiemu rozwiązaniu, proponując zwiększenie składek narodowych, by nieco załatać dziurę powstałą w związku z Brexitem, ale państwa europejskiej Północy - z Holandią na czele - są przeciwko zwiększaniu rozmiaru kontrybucji do unijnej kasy.

Rumunia sprawuje półroczne rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE po raz pierwszy od czasu wejścia do Wspólnoty w 2007 r.

Na początku lipca ub.r. w Rumunii znowelizowana została ustawa antykorupcyjna, co spotkało się z krytyką sędziów, prokuratorów, centroprawicowej opozycji oraz Rady Europy. Zdaniem przeciwników zmiany w prawie mają utrudnić ściganie polityków za korupcję, na czym najbardziej mógłby skorzystać lider rządzącej Partii Socjaldemokratycznej Liviu Dragnea, skazany m.in. za oszustwa wyborcze i nadużycie władzy.

Według agencji AP Dragnea de facto kieruje rządem, a oficjalna premier ma niewiele do powiedzenia.

W połowie listopada ub.r. znaczne niedociągnięcia, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad państwa prawa, walkę z korupcją i niezależność sądownictwa zarzuciła Rumunii KE. Bruksela domaga się m.in. natychmiastowego zawieszenia wprowadzania w życie ustaw o wymiarze sprawiedliwości i rozporządzeń nadzwyczajnych w tym zakresie. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ocenił wówczas, że jego kraj nie jest właściwie przygotowany do przejęcia prezydencji.

W grudniu szef KE Jean-Claude Juncker uznał jednak, że mimo tych zastrzeżeń Rumunia jest dobrze przygotowana do objęcia przewodnictwa.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.