• <

Sejm/Opozycja: Rządowy projekt MŚP dobry, ale niewystarczający

pc

08.11.2018 05:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejm/Opozycja: Rządowy projekt MŚP dobry, ale niewystarczający

Partnerzy portalu

Sejm/Opozycja: Rządowy projekt MŚP dobry, ale niewystarczający - GospodarkaMorska.pl

Kluby sejmowe pozytywnie odniosły się w środę do rządowego projektu pakietu ułatwień dla MŚP. Przedstawiciele opozycji podkreślali, że korzyści, jakie przyniesie przedsiębiorcom są niwelowane przez ogólny chaos w stanowieniu prawa.

Projektem dot. wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym przygotowanym przez resort przedsiębiorczości i technologii zajmowała się komisja nadzwyczajna ds. deregulacji, która wniosła do Sejmu o przyjęcie projektu.

Projekt poparł też przemawiający w imieniu klubu PiS Dariusz Starzycki. Podkreślał on, że to kolejny po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu zbiór ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Starzycki zgłosił także w imieniu klubu PiS poprawkę do proponowanej ustawy.

Także kluby opozycyjne w większości poparły rozwiązania zaproponowane przez MPiT, jednak przedstawiciele opozycji podkreślali zgodnie, iż wynikające z nich korzyści dla firm nikną w porównaniu z kosztami chaosu prawnego.

Paweł Grabowski z Kukiz'15 zauważył, że projekt zakłada pewne ułatwienia dla przedsiębiorców, ale korzyści dla firm będą niewielkie w porównaniu ze stratami, które wprowadza ustanowienie dnia wolnego 12 listopada w ostatniej chwili.

Paweł Kobyliński z Nowoczesnej wtórował mu, mówiąc, że choć projekt wprowadza pozytywne zmiany, to są one niewielkie w porównaniu z niestabilnością prawa. "Z jednej strony robicie dobre zmiany w kontekście tej ustawy i będziemy ją popierać, to z drugiej strony robicie tak straszny bałagan, wprowadzacie takie turbulencje, że żaden przedsiębiorca nie będzie czuć się bezpiecznie" - zarzucał.

Joanna Frydrych z PO, która także podniosła ten problem, zaznaczyła też, że proponowane zmiany powinny być omówione przez odpowiednie komisje sejmowe, a nie komisję nadzwyczajną. "Omawiana ustawa nie wprowadza istotnych uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym" - mówiła, dodając, iż klub PO składa poprawki do projektu ustawy.

Nawiązując do uwag posłów, wiceminister resortu przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj powiedział posłom, że projekt jest odpowiedzią na konkretne problemy zgłaszane nam przez "użytkowników prawa".

Poseł sprawozdawca projektu ustawy Piotr Uściński z PiS odniósł się z kolei do zarzutów opozycji, że "przedsiębiorcy nie zauważą nawet wprowadzanych zmian". Powiedział, iż nie zgadza się z tą opinią, gdyż choć niektóre ze zmian są drobne, to inne są "bardzo poważne". Jako przykład wymienił podwyższenie progu rocznej wartości sprzedaży uprawniającego do uzyskania statusu "małego podatnika" z 1,2 do 2 mln euro czy wprowadzenie możliwości jednorazowego rozliczenia całości poniesionej straty podatkowej w wysokości do 5 mln zł w roku podatkowym.

Rządowe propozycje przewidują też m.in. prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia za pracę współpracującego małżonka.

Kolejna zmiana to zwolnienie z podatku wypłaconych od ubezpieczyciela kwot odszkodowań, przeznaczonych na odtworzenie zniszczonego majątku. Zwolnienie to będzie dotyczyć wszystkich środków trwałych, z wyjątkiem samochodu osobowego.

Przewiduje się także ograniczenie obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych BHP dla pracowników administracyjno-biurowych. Kolejnym ułatwieniem ma być ujednolicenie formularzy deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych (podatku od nieruchomości czy leśnego) oraz umożliwienie składania ich drogą elektroniczną.

Projekt przewiduje również skrócenie do 5 lat okresu obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Obecnie obowiązek ten jest bezterminowy.

Planowane są także zmiany w funkcjonowaniu spółki z o.o. Możliwe będzie np. podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym. Wprowadzone zostaną również zasady zwrotu przez wspólników zaliczek pobranych na poczet dywidendy, w przypadku, gdy spółka osiągnie stratę albo nie osiągnie zysku w założonej wysokości. Pakiet zawiera także jednoznaczne określenie skutków prawnych czynności dokonanej przez osobę nieuprawnioną do reprezentowania spółki.

Większość zaproponowanych rozwiązań ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Ze względu na zgłoszone poprawki projekt ustawy wróci do komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.