• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rybacki z ING BŚ: w drugiej połowie roku dynamika PKB będzie spowalniać

ew

14.08.2018 09:56 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rybacki z ING BŚ: w drugiej połowie roku dynamika PKB będzie spowalniać

Partnerzy portalu

Rybacki z ING BŚ: w drugiej połowie roku dynamika PKB będzie spowalniać - GospodarkaMorska.pl

W nadchodzących kwartałach dynamika PKB będzie dalej spowalniać – uważa ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki. Jego zdaniem w drugiej połowie roku można się spodziewać wzrostu PKB rzędu 4,4 proc. rdr.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że PKB niewyrównany sezonowo w II kw. br. wzrósł realnie o 5,1 proc. rok do roku wobec wzrostu 5,2 proc. w I kw. 2018 r. oraz wobec 4 proc. w analogicznym kwartale zeszłego roku. Natomiast PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się w II kw. br. realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,0 proc.

Zdaniem Rybackiego dynamika PKB w drugim kwartale tego roku nieznacznie spowolniła. "Zmiana związana była głównie z efektami kalendarzowymi. Po usunięciu czynników sezonowych GUS raportuje stabilny wzrost na poziomie 5 proc. rdr. Pełną strukturę poznamy pod koniec miesiąca, ale miesięczne dane sugerują, że głównym motorem wzrostu pozostał popyt wewnętrzny" - uważa ekonomista.

"W naszej ocenie dynamika konsumpcji prywatnej spowolniła z 4,8 proc. do 4,5 proc. rdr, a inwestycje były bliskie dwucyfrowego poziomu" - ocenia Rybacki. Według niego wkład eksportu netto we wzrost gospodarczy był najprawdopodobniej dodatni - chociaż niższy od pierwotnych założeń - i nieznacznie przekroczył poziom zera pkt. proc.

"W nadchodzących kwartałach dynamika PKB będzie w naszej opinii dalej spowalniać – w drugiej połowie roku spodziewamy się wzrostu rzędu 4,4 proc. rdr. Spadek będzie związany z niższym wkładem konsumpcji prywatnej oraz słabszym tempem wzrostu inwestycji z uwagi na efekty bazowe" - uważa ekonomista.

Według niego głównym czynnikiem ryzyka pozostaje popyt zewnętrzny oraz ewentualne skutki spowolnienia w strefie euro.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.