• <

Premier: Dzięki wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy uchodźców

pc

20.09.2018 20:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier: Dzięki wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy uchodźców

Partnerzy portalu

Premier: Dzięki wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy uchodźców - GospodarkaMorska.pl

Dzięki naszej wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy żadnych uchodźców; nieformalny szczyt dot. migracji w Salzburgu potwierdził to, co zostało ustalone w czerwcu - mówił po powrocie ze szczytu do Warszawy premier Mateusz Morawiecki.

Wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych, kwestia migracji oraz podejście do końcowej fazy negocjacji w sprawie Brexitu to główne zagadnienia, którymi zajmowali się unijni przywódcy podczas nieformalnego szczytu.

Morawiecki poinformował, że w Salzburgu potwierdzone zostały konkluzje ze szczytu Rady Europejskiej z czerwca. Jak dodał konkluzje te są obecnie fundamentem polityki UE względem uchodźców. Jednym z najważniejszych ustaleń czerwcowego szczytu w Brukseli była propozycja powstania tzw. platform do wysadzania migrantów m.in. na Morzu Śródziemnym, co miałoby zapobiec przymusowej relokacji.

"Ta polityka - mówiliśmy to od początku - musi się opierać o skuteczną ochronę granic zewnętrznych, o bezpieczeństwo, suwerenne decyzje państw członkowskich i te nasze wszystkie postulaty zostały wtedy (w czerwcu - PAP) zatwierdzone i potwierdzone dzisiaj" - podkreślił szef rządu. "Obecnie skupiamy się na przełożeniu tych konkluzji czerwcowych na pragmatykę działania, na wdrożenie w realia całej wspólnoty europejskiej" - dodał.

Według Morawieckiego obecnie respektowane są prawa wszystkich państw członkowskich do zabezpieczenia swoich granic i decydowanie o przyjmowanie lub nieprzyjmowaniu uchodźców, tj. do "zarządzania całym procesem migracyjnym".

Morawiecki w kontekście migracji przypomniał, że Polska wpłaca środki m.in. na fundusz powierniczy dla Afryki i prowadzoną przez Europejski Bank Inwestycyjny European Resilience Initiative. "Dzięki temu też pokazujemy naszą solidarność, dzięki temu mogliśmy podkreślić to, co wynegocjowaliśmy w czerwcu, że jest naszym głównym celem działań i podtrzymujemy w ten sposób naszą wiarygodność. Mówimy o solidarności i podtrzymujemy tę solidarność w działaniu" - ocenił premier.

Podkreślił, że obecnie nie ma już mowy o przymusowym przyjmowaniu uchodźców przez kraje członkowskie, na co - jak dodał - zgodził się poprzedni rząd, a w UE nie mówi się także już o karach za ewentualne nieprzyjmowanie uchodźców. "Dzięki naszej wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i zdecydowanie nie przyjmujemy żadnych uchodźców, jest to potwierdzenie tego, o czym mówiliśmy od samego początku" - mówił premier. "Nie może być narzucania woli ze strony innych instytucji. Komisja Europejska i rada Europejska przyjęła w tym sensie polskie stanowisko" - zauważył szef rządu.

Premier poinformował, że duża część rozmów skupiona była na kwestii Frontexu, czyli Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, która swoją siedzibę ma w Warszawie. Szef rządu zaznaczył, że poszczególne państwa członkowskie mają rozbieżne zdania, co do roli Frontexu. "Nasze zdanie jak najbardziej zostało wzięte pod uwagę. Cały czas są teraz jeszcze dopracowywane pewne mechanizmy, w jaki sposób Frontex może jeszcze bardziej skutecznie pomagać" - mówił Morawiecki.

Deklarował, że polska straż graniczna, pełniąc różne misje m.in. w Mołdawii i Gruzji jest gotowa do pomocy, ponieważ - jak dodał - to państwa członkowskie muszę wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo granic.

Szef rządu ocenił, że rozmowy dotyczące drugiego najważniejszego tematu nieformalnego szczytu tj. Brexitu były bardzo trudne. "Staramy się wypracować mechanizmy przewidywalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ponieważ ono na pewno nastąpi w marcu przyszłego roku i jednocześnie jesteśmy solidarni z państwami UE" - powiedział.

Przypomniał, że wciąż nierozwiązana zostaje kwestia granicy między Irlandią, a Irlandią Północną. Ponownie podkreślił, że dla Polski kluczowe jest zapewnienie przewidywalności dla przedsiębiorców i obywateli Polski.

Szef RE Donald Tusk i przewodniczący KE Jean-Claude Juncker nie wykluczają scenariusza, w którym Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia z Brukselą. Juncker zaznacza jednak, że Wspólnota jest przygotowana na taki scenariusz. Premier Theresa May zadeklarowała, że nie odbędzie się drugie referendum ws. Brexitu, a austriacka prezydencja potwierdziła, że zostanie zwołany w listopadzie dodatkowy szczyt UE ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Morawiecki na konferencji prasowej podkreślił, że był tym premierem, "który podkreślił bardzo mocno konieczność integracji Zachodu wobec różnych zagrożeń na całym świecie związanych z terroryzmem, agresją, Rosją i dezintegracją Zachodu, która jednak ma miejsce również poprzez Brexit". Jak zaznaczył Polska stara się prowadzić rozmowy ws. Brexitu zarówno zakulisowo jak i wprost, żeby - jak określił - "znaleźć złoty środek".

Morawiecki poinformował, że jednym z tematów rozmów było także cyberbezpieczeństwo. W tym kontekście podkreślił, że Polska kładzie nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej.

Szef rządu zapewnił też, że PiS jest przeciwko dyrektywie "ACTA 2". Przypomniał, że europosłowie tej partii zagłosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko jej wprowadzeniu. "My jesteśmy za wolnością wypowiedzi w Internecie. Sprzeciwiamy się wszelkim pętom nakładanym na wypowiedzi, na korzystanie z zasobów internetowych" - oświadczył Morawiecki.

W połowie września Parlament Europejski poparł projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu tzw. ACTA 2. Za propozycją opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a 39 wstrzymało się od głosu. Europosłowie byli mocno podzieleni w tej sprawie - z Polski przeciwko przepisom było PiS, natomiast europarlamentarzyści PO głosowali za projektem.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.