• <

PKN Orlen przygotowuje się do wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych

ew

16.01.2019 10:10 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PKN Orlen przygotowuje się do wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych

Partnerzy portalu

PKN Orlen przygotowuje się do wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych - GospodarkaMorska.pl

PKN Orlen jest na zaawansowanym etapie wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Spółka wybrała i rozpoczęła prace z doradcą, który udzieli wsparcia w sprawnym i szybkim wdrożeniu programu w całej Grupie Orlen - poinformował w środę koncern.

PKN Orlen podał, iż "przygotowuje się obecnie do wyboru instytucji finansowej, która poprowadzi Pracownicze Plany Kapitałowe", a ich wprowadzenie "będzie odbywało się niezależnie od realizowanych obecnie w spółce programów emerytalnych".

"W naszych planach biznesowych dotyczących wzmacniania pozycji spółki nie zapominamy o pracownikach, zarówno w kontekście bieżącego wsparcia ich rozwoju, jak i długofalowych działań. Temu służą właśnie programy emerytalno-oszczędnościowe, jak finalizowane Pracownicze Plany Kapitałowe" - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Jak zapowiedział Pracownicze Plany Kapitałowe, będą wdrażane w ramach całej Grupy Orlen. "W ten sposób wpisujemy się również w politykę rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa finansowego Polaków w okresie emerytalnym" – dodał prezes PKN Orlen.

PKN Orlen jest największym, strategicznym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. W zakładzie głównym spółki w Płocku zatrudnionych jest ponad 4,5 tys. pracowników, a w całej grupie Orlen ponad 19,5 tys. osób.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych w listopadzie 2018 r. Weszła ona w życie 1 stycznia tego roku - największe podmioty, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować jej przepisy od 1 lipca 2019 r., firmy zatrudniające, co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r., a te, w których pracuje, co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r.

Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Ustawa zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika Pracowniczego Planu Kapitałowego może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata, w przypadku jednego pracownika, mogłaby wynosić 8 proc.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie mogła wynosić mniej niż 2 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu, nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Poza tym obowiązywałaby coroczna dopłata z budżetu w wysokości 240 zł, a ponadto państwo dawałoby dodatkową "opłatę powitalną" w wysokości 200 zł.

Uruchomienie Pracowniczych Planów Kapitałowych poprzedzi kampania informacyjna pod hasłem: "W sumie się opłaca". Od 8 stycznia działa portal mojePPK.pl, gdzie będą m.in. publikowane informacje poświęcone programowi. Strona ta będzie sukcesywnie rozbudowywana, a ostateczna wersja ma być gotowa w kwietniu.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.