• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ociepa: W Polsce kwestia odpowiedzialnego rozwoju została podniesiona do rangi rządowego dokumentu

pc

23.10.2018 15:45 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ociepa: W Polsce kwestia odpowiedzialnego rozwoju została podniesiona do rangi rządowego dokumentu

Partnerzy portalu

Ociepa: W Polsce kwestia odpowiedzialnego rozwoju została podniesiona do rangi rządowego dokumentu - GospodarkaMorska.pl

W Polsce kwestia odpowiedzialnego rozwoju została podniesiona do rangi rządowego dokumentu - mówił we wtorek wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Podkreślił, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mocno kładzie nacisk na cele zrównoważonego rozwoju wyznaczone przez ONZ.

Wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii uczestniczył we wtorek w konferencji poświęconej realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ wyznaczonych przez Agendę 2030, a w szczególności kwestiom odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji w ramach gospodarki w obiegu zamkniętym.

Ociepa wskazał, że świat stoi w obliczu kurczących się zasobów, wobec wciąż dynamicznie rosnącej konsumpcji. "W najbliższych 20 latach na świecie pojawią się 3 mld konsumentów z dużym potencjałem nabywczym. W tej sytuacji przejście do gospodarki o modelu cyrkularnym jest poważnym wyzwaniem dla naszego kraju i gospodarki globalnej jako całości" - mówił.

Zaznaczył, że nasz kraj nie startuje tu od zera. "Działania podejmowane dotąd pod hasłem zielonej gospodarki, zrównoważonego rozwoju albo w ramach rozwiązań niskoemisyjnych częściowo już dzisiaj są realizowane w ramach obiegów zamkniętych" - wyjaśnił. Chodzi o to, jak wyjaśnił, by produkt był jak najbardziej wydajnie produkowany i wykorzystywany, a odpad po nim zagospodarowany w odpowiedni, "ekonomicznie środowiskowy" sposób.

Według Ociepy koncepcja gospodarki w obiegu zamkniętym będzie próbowała stawić czoła wyzwaniom stojącym przed Polską, takim jak nierównowaga na rynkach surowcowych czy rywalizacja cenowa eksporterów, grożąca destabilizacją gospodarczą i spadkiem innowacyjności.

"Ze względu na charakter łańcuchów wartości przejście do gospodarki w obiegu zamkniętym wymaga działań na wszystkich etapach materialnego życia i we wszystkich elementach modeli biznesowych" - ocenił. Zaznaczył, że będzie ono możliwe tylko dzięki współpracy, wzmocnieniu dialogu między biznesem, jego otoczeniem społecznym - szczególnie naukowym. Dodał, że "we wspólnej dyskusji" musi też brać udział administracja i podkreślił znaczenie "międzysektorowych partnerstw".

W ocenie Ociepy dużą rolę w tworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym mogą również odegrać nowe technologie, np. cyfrowe, jeżeli będziemy w stanie je wykorzystać w słusznej sprawie.

"Jako administracja możemy dawać dobry przykład podmiotom prywatnym, realizując zielone zamówienia publiczne, przygotowując mądre plany zagospodarowania przestrzennego, wydając decyzje w zakresie inwestycji, ustanawiając i zarządzając formami ochrony przyrody, kształtując inwestycje i edukację ekologiczną, a także szeroko pojętą świadomość ekologiczną społeczeństwa" - wskazał Ociepa.

Na potrzebę edukowania społeczeństwa zwrócił też uwagę uczestniczący w konferencji zastępca dyrektora zarządzającego fundacji Azja-Europa Xiangyang Sun. Podkreślił, że kluczową kwestią jest praca nad uświadamianiem obywateli poszczególnych krajów, przedsiębiorców, naukowców, jak ważna dla przyszłych pokoleń jest realizacja celów SDG i tworzenie "zielonej gospodarki". "Aby przekuć cele zrównoważonego rozwoju na rzeczywiste działania niezbędna jest współpraca międzynarodowych organizacji, rządów, przedsiębiorstw, członków społeczeństwa obywatelskiego" - podkreślił.

Według Roberta Bartolda z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju każdy z nas może mieć wpływ na gospodarkę w obiegu zamkniętym. "Każdy z nas jest konsumentem - wybierając konkretne towary lub usługi mamy wpływ na rynek. Ponieważ podejmujemy decyzje zakupowe odpowiadamy sobie na pytania: z czego i w jakich warunkach powstały towary i usługi, które kupujemy, kto i gdzie je wyprodukował. Oraz jak ich użytkowanie i utylizacja wpłynie na środowisko i otoczenie społeczne" - przekonywał we wtorek. Zaznaczył, że odpowiedzialna konsumpcja oddziałuje w znacznym stopniu na odpowiedzialną produkcję.

Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG), które zostały przyjęte przez ONZ w 2015 r. w ramach Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wskazują cele, którym powinny być podporządkowane najważniejsze działania i projekty strategiczne poszczególnych krajów.

Cele te to m.in: wyeliminowanie ubóstwa i głodu, dobre zdrowie i jakość życia, dobra jakość edukacji, czysta i dostępna energia, wzrost gospodarczy i godna praca, innowacyjność, mniej nierówności, zrównoważone miasta i społeczności, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja, działania z dziedziny klimatu. Polska podpisała agendę wraz ze 192 państwami członkowskimi ONZ i tym samym zadeklarowała ich realizację.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.