• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nowe prawo wodne zlikwiduje Urzędy Żeglugi Śródlądowej. Sprzeciwia się temu resort infrastruktury

18.06.2015 17:05 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Nowe prawo wodne zlikwiduje Urzędy Żeglugi Śródlądowej. Sprzeciwia się temu resort infrastruktury

Partnerzy portalu

Nowe prawo wodne niedługo ma trafić do Sejmu. To powód do zamartwień dla pracowników Urzędów Żeglugi Śródlądowej, gdyż ta instytucja w myśl nowej ustawy ma być zlikwidowana.

Powód likwidacji UZŚ to minimalny ruch na polskich rzekach – tylko 10 proc. z wód śródlądowych jest żeglowna. W myśl nowej ustawy, kompetencję instytucji przejęłyby urzędy gospodarowania wodami. W rządzie jednak zdania co do tej decyzji są podzielone. Likwidacji urzędu chce Ministerstwo Środowiska, przeciwny jest resort infrastruktury.

Urzędnicy z resortu środowiska przekonują, że likwidacja  Urzędu Żeglugi Śródlądowej ograniczy biurokrację i uprości działanie gospodarki wodnej. Z taka opinią nie zgadza się Ministerstwo Infrastruktury, które wciąż chce mieć nadzór nad administracją wodną. Często jednak padają zarzuty, że chodzi wyłącznie o obronę stanowisk dyrektorskich.

Nowe prawo wodne ma zreformować zarządzanie i finansowanie gospodarki wodnej w Polsce. Prace nad projektem trwały ponad 3 lata. Ma ono zakończyć podział kompetencji przy utrzymaniu infrastruktury wodnej i wprowadzić zasadę jedna rzeka – jeden gospodarz. Po wejściu w życie ustawy, w zależności od rangi rzeki, zarządzać nimi będą zarządy dorzecza (Odry i Wisły) lub marszałkowie województw. Oprócz ośmiu urzędów żeglugi śródlądowej zlikwidowane ma być też siedem regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Zarządy dorzeczy mają się utrzymywać z części wpływów z opłat i kar środowiskowych. Pieniądze na inwestycje w gospodarce wodnej będą też płynęły do zarządów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i z Wojewódzkich Funduszy. Nowe Prawo wodne zwiększy też rolę wojewodów, jeśli chodzi o działania przeciwpowodziowe. To z nimi będą musiały być uzgadniane m.in. aktualizacje planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy czy plany zarządzania ryzykiem powodziowym na tych obszarach.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.