• <

Litwa w związku z incydentem w Ciśnienie Kerczeńskiej rozszerzyła „czarną listę”

pc

08.12.2018 05:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Litwa w związku z incydentem w Ciśnienie Kerczeńskiej rozszerzyła „czarną listę”

Partnerzy portalu

Litwa w związku z incydentem w Ciśnienie Kerczeńskiej rozszerzyła „czarną listę” - GospodarkaMorska.pl

Litwa rozszerzyła tzw. czarną listę obywateli Rosji niepożądanych w tym kraju. W piątek ograniczenia zostały wprowadzone wobec tych, którzy bezpośrednio uczestniczyli w incydencie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.

Decyzję o poszerzeniu listy osób niepożądanych przyjął litewski departament migracji na wniosek MSZ Litwy.

Uzupełnionej listy nie komentują ani departament, ani resort spraw zagranicznych. MSZ Litwy podało jedynie, że znajdują się na niej „ci, którzy bezpośrednio uczestniczyli w akcie agresji przeciwko okrętom marynarki wojennej Ukrainy”, a także przedstawiciele dowództwa sił zbrojnych Rosji.

MSZ Litwy zaznaczyło w oświadczeniu, że „działania tych osób rażąco naruszyły prawo międzynarodowe i wywołują poważne zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa narodowego Litwy”.

Według danych agencji BNS na "czarną listę" wpisano 20 osób.

Przebywająca w piątek w Kijowie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką zaapelowała o rozszerzenie sankcji wobec Moskwy za atak na trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej, do którego doszło 25 listopada.

„Chcemy raz jeszcze przypomnieć, że Morze Azowskie to nie jest terytorium Rosji i że na tym morzu obowiązują wszystkie międzynarodowe dokumenty” - powiedziała Grybauskaite po rozmowie z Poroszenką.

Prezydent Litwy zaznaczyła, że „Rosja, jak każde inne państwo, powinna przestrzegać ustaleń międzynarodowych”. „Jeśli tak nie będzie, to zawsze pomożemy, wesprzemy Ukrainę, będziemy zwiększać swoją obecność wojskową i powinniśmy zapewnić swobodny ruch przez Cieśninę Kerczeńską” - oświadczyła prezydent.

W niedzielę 25 listopada Rosjanie ostrzelali trzy małe okręty marynarki wojennej Ukrainy w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne z Azowskim, i zatrzymali 24 ukraińskich marynarzy z tych jednostek. Ukraińskie okręty zostały przejęte, a marynarze decyzją sądu umieszczeni w areszcie.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.