• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Litwa odbuduje tory na Łotwę, ale odwoła się od grzywny za ich rozebranie

pc

07.12.2017 23:00 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Litwa odbuduje tory na Łotwę, ale odwoła się od grzywny za ich rozebranie

Partnerzy portalu

Litwa odbuduje tory na Łotwę, ale odwoła się od grzywny za ich rozebranie - GospodarkaMorska.pl

Rząd Litwy zobowiązał państwową spółkę kolejową LG do odwołania się od decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu kary 28 mln euro za demontaż torów na Łotwę, z których korzystał Orlen Lietuva. Przyjął też decyzję o odbudowaniu rozebranych torów.

Jak informują w czwartek litewskie media, minister transportu Rokas Masiulis liczy na to, że uda się obniżyć grzywnę albo nawet ją anulować.

Dyrektor generalny LG Mantas Bartuszka w rozmowie z agencją BNS powiedział, że 19-kilometrowy odcinek torów zostanie odbudowany w 2019 r., co będzie kosztowało około 20 mln euro.

W 2008 r. państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai podjęła decyzję o rozebraniu odcinka torów między Możejkami a Łotwą. Utrudniło to funkcjonowanie rafinerii Orlen Lietuva. Utraciła ona najbardziej rentowny szlak eksportowy dla swoich towarów i została zmuszona do korzystania z dłuższego odcinka litewskich kolei prowadzących do portu w Kłajpedzie.

W 2008 r. płocki koncern Orlen skierował w tej sprawie skargę do KE. W 2013 r. Komisja wszczęła postępowanie przeciw litewskiemu przewoźnikowi. W międzyczasie Orlen prowadził rozmowy z władzami Litwy, które miały rozwiązać ten logistyczny problem, ale nie przyniosło to rezultatu. W październiku br. KE nałożyła na litewskie koleje grzywnę około 28 mln euro za łamanie przepisów ochrony konkurencji poprzez usunięcie odcinka torów łączącego Litwę z Łotwą.

W 2006 r. PKN Orlen kupił za 1,49 mld dol. od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta, zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył kolejne 30,66 proc. udziałów za ponad 852 mln dol. Po sfinalizowaniu sześć lat temu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie udziałów od drobnych inwestorów płocki koncern posiada 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva. Według danych PKN Orlen na kupno Orlen Lietuva oraz na prowadzone tam od 2006 r. inwestycje płocki koncern wydał ok. 4 mld dol. Wynik netto Orlen Lietuva za 2016 r. wyniósł 238 mln dol., a za pierwszy kwartał tego roku 43 mln dol. Obecnie Orlen Lietuva jest największym podatnikiem na Litwie.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.