• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kwieciński: Priorytetowe znaczenie małych i średnich firm

pc

11.12.2017 16:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kwieciński: Priorytetowe znaczenie małych i średnich firm

Partnerzy portalu

Kwieciński: Priorytetowe znaczenie małych i średnich firm - GospodarkaMorska.pl

Małe i średnie firmy mają priorytetowe znaczenie w polityce rządu - mówił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas poniedziałkowej konferencji na temat finansowania MŚP z funduszy unijnych.

Konferencję zorganizowało Ministerstwo Rozwoju i Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, obchodzący właśnie 10-lecie.

W inaugurującym konferencję wystąpieniu wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński mówił, że Polska jest wzorem kraju, który rozwija sektor małych i średnich przedsiębiorstw. To jest ważne, mówił, bo MŚP bywają buforem w sytuacjach, gdy gospodarka jakiegoś kraju popada w kłopoty.

W Polsce, dodał, zakładanych jest coraz więcej małych i średnich firm, w tym zakładają je także, jako polskie firmy, obcokrajowcy. "To jest bardzo pozytywny trend" - podkreślał Kwieciński.

Znaczącą rolę w rozwoju MŚP odgrywają instrumenty finansowe Unii Europejskiej, z których małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają coraz lepiej. Olbrzymią rolę w tym wsparciu MŚP odgrywa natomiast Krajowy Punkt Kontaktowy - zaznaczył.

W nowej perspektywie finansowej UE, mówił Kwieciński, będzie jeszcze więcej instrumentów finansowych, wykorzystujących środki unijne. Jednym z nich będą np. regionalne fundusze rozwoju.

Wiceminister rozwoju przyznał zarazem, że mimo sukcesów nie należy być do końca zadowolonym, bo brakuje np. instrumentów finansowych, które będą finansowały ryzyko.

Z materiałów konferencyjnych wynika, że wsparcie przedsiębiorców w ramach programów ramowych UE polega np. na udostępnianiu przez instytucje finansowe preferencyjnej ofert finansowania dłużnego (kredyty, pożyczki, leasing, poręczenia), a także ofert finansowania udziałowego.

Preferencyjne finansowanie przeznaczone jest dla wszystkich przedsiębiorców, w tym tych rozpoczynających działalność, mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych, małych i średnich firm, a także dla dużych.

Środki mogą trafiać na tworzenie i rozwijanie przedsiębiorstw, działalność badawczo-innowacyjną, zakup środków transportu, finansowanie kontraktów.

Informację na temat preferencyjnych źródeł finansowania zapewnia Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej, działający przy Związku Banków Polskich.

KPK działa na podstawie uchwały Rady Ministrów, w ramach programu wieloletniego "Udział Polski w programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP oraz w instrumentach finansowych programów UE wspierających konkurencyjność przedsiębiorstw w latach 2015-2021", realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Działalność KPK jest nadzorowana i finansowana przez Ministra Rozwoju. Usługi KPK są świadczone bezpłatnie, na terenie całego kraju.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.