• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Krajowe dane bez wpływu na złotego; rentowności SPW mogą rosnąć

pc

18.11.2017 17:53 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Krajowe dane bez wpływu na złotego; rentowności SPW mogą rosnąć

Partnerzy portalu

Krajowe dane bez wpływu na złotego; rentowności SPW mogą rosnąć - GospodarkaMorska.pl

Pozytywna reakcja polskiej waluty na dane o wynagrodzeniach była niewielka. Również dane makro w przyszłym tygodniu nie spowodują, że eurozłoty istotnie i trwale oddali się od poziomu 4,23 - ocenia ekonomista BZ WBK. Dane o produkcji przemysłowej w poniedziałek i aukcja obligacji w czwartek mogą natomiast wywierać presję na wzrost rentowności SPW na środku i na długim końcu krzywej.

„Dziś, podobnie jak przez ostatnie 5 tygodni, niewiele działo się na rynku eurozłotego. Kurs pozostaje w pobliżu 4,23” – powiedział PAP Biznes Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK.

Zdaniem Sulewskiego, pozytywna reakcja polskiej waluty na dane o wynagrodzeniach była stosunkowo niewielka i nie zmieniła obrazu sytuacji na rynku eurozłotego.

„Dziś mieliśmy pozytywną reakcję na dane o wynagrodzeniach, które GUS opublikował o 14.00. Płace zaskoczyły mocno na plus i złoty na tym zyskał, ponieważ dla niektórych członków RPP może być to czynnik przemawiający za podwyżką stóp w przyszłym roku” – powiedział.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 4.574,4 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 7,4 proc. vs konsensus wzrostu o 6,5 proc. i po wzroście o 6,0 proc. we wrześniu. Mdm wynagrodzenie w X wzrosło o 2,3 proc. vs konsensus wzrostu o 1,3 proc. i po spadku o 0,4 proc. we IX.

Według Sulewskiego, istotnego wpływu na złotego nie będą miały również dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w październiku, które zostaną opublikowane w poniedziałek.

„Już od jakiegoś czasu widzimy, że krajowa waluta nie reaguje na pozytywne dane z kraju. Mieliśmy dużo lepszy wstępny odczyt PKB, po którym złoty umocnił się, ale tylko na chwilę. Widać, że te pozytywne wiadomości z kraju są już w znacznym stopniu wycenione przez rynek i potrzeba jakiegoś nowego czynnika, który zainicjowałby zmienność” – powiedział.

„Dane te nie spowodują, że eurozłoty istotnie i trwale oddali się od poziomu 4,23” – dodał.

DANE MAKRO I AUKCJA MF MOGĄ WYWIERAĆ PRESJĘ NA WZROST RENTOWNOŚCI


"Dziś na rynku obligacji również nie działo się dużo. W zasadzie nie ma żadnej dużej ani trwałej reakcji na dane o płacach. Środek i długi koniec krzywej rosną o 2 pb., czyli niewiele" - powiedział Sulewski.

Według eksperta, w przyszłym tygodniu na rynek długu mogą wpływać odczyt produkcji przemysłowej w poniedziałek oraz czwartkowa aukcja obligacji.

"Jest ryzyko, że te dwa wydarzenia mogą wywierać presję wzrostową na rentowności obligacji ze środka i długiego końca krzywej" - powiedział.

"Krótki koniec prawdopodobnie będzie reagował trochę słabiej, ponieważ z jednej strony te dane mogą nieco wzmocnić oczekiwania na podwyżki stóp, z drugiej - po październikowych wykupach - obligacji z krótkiego końca jest już na rynku nie za dużo. Popyt na krótkoterminowe obligacje, których na rynku jest trochę mniej powinien zatem stabilizować ten segment krzywej" - dodał.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.