• <

Komisja za wydłużeniem okresu planowania rozwoju armii

pc

23.10.2018 04:19 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Komisja za wydłużeniem okresu planowania rozwoju armii

Partnerzy portalu

Komisja za wydłużeniem okresu planowania rozwoju armii - GospodarkaMorska.pl

Sejmowa komisja obrony skierowała do dalszych prac rządowy projekt nowelizacji ustawy o przebudowie sił zbrojnych, który wydłuża okres planowania rozwoju i modernizacji armii z 10 do 15 lat.

W poniedziałek w komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP.

Jak mówił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, potrzeba nowelizacji i wydłużenie okresu planowania przy określaniu szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji są konieczne, by dostosować cykl planowania do potrzeb długookresowych inwestycji oraz do systemu planowania przyjętego w NATO.

"Polska realizuje wspólne przedsięwzięcia w zakresie przebudowy i modernizacji sił zbrojnych; kluczowe dokumenty NATO opisują zobowiązania Polski w ramach Sojuszu na lata 2018-32, wskazując na konkretne przedsięwzięcia" – dodał wiceszef MON.

Zwrócił uwagę, że także Strategiczny Przegląd Obronny wskazał "jednoznacznie, że 10-letni horyzont planowania jest niewystarczający".

Wiceprzewodniczący komisji Czesław Mroczek (PO) zapowiedział poparcie projektu, zarazem ponownie zarzucając rządowi opóźnienia w planowaniu rozwoju sił zbrojnych. "Ten rząd mówi, że 10 lat to za mało, powinno być 15. A na jaki okres są przygotowywane te dokumenty w Polsce pod rządami PiS? W praktyce sprowadzono ten okres do czterech lat" – powiedział. Były wiceminister wytknął rządowi "zwłokę w wydaniu podstawowych dokumentów", w tym programu rozwoju sił zbrojnych w perspektywie 10-letniej i planu modernizacji technicznej. Wyrażając poparcie dla projektu Mroczek przyznał, że "realizacja dużych programów modernizacyjnych wymaga planowania w tej pespektywie". "Problem nie w okresie planistycznym, ale w konsekwencji" – dodał Leszek Ruszczyk (poseł PO).

Skurkiewicz podkreślił, że szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej zostały określone do 2026 r.; a "dokument jest przyjęty i obowiązuje". Dodał, że na jego podstawie jest opracowywany i "jest już na ukończeniu" nowy plan modernizacji technicznej.

Dotychczas szczegółowe kierunki rozwoju sił zbrojnych są określane na 10 lat. Są one podstawą programu rozwoju sił zbrojnych i planu modernizacji technicznej. Zgodnie z projektem nowelizacji Rada Ministrów co cztery lata określa - po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej - szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny, stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Szczegółowe kierunki mają być przy tym wytyczane na podstawie określanych przez prezydenta głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych oraz ich przygotowań do obrony państwa, a także na podstawie zobowiązań sojuszniczych.

Rząd, który we wrześniu przyjął projekt i skierował go do Sejmu, uzasadniał zmianę koniecznością dokonywania długookresowych inwestycji obronnych związanych z zakupami nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia, a także zobowiązaniami Polski w ramach Sojuszu, który od ubiegłego roku definiuje je w perspektywie 15-letniej.

Na początku czerwca rząd przyjął uchwałę w sprawie szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2017-2026. Dokument jest podstawą planu modernizacji technicznej na ten okres i jest niezbędny do zawierania wieloletnich kontraktów.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.