• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

EUR/PLN może zmierzać w kierunku styczniowego minimum; krótkie SPW mogą drożeć

pc

16.01.2018 15:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska EUR/PLN może zmierzać w kierunku styczniowego minimum; krótkie SPW mogą drożeć

Partnerzy portalu

EUR/PLN może zmierzać w kierunku styczniowego minimum; krótkie SPW mogą drożeć - GospodarkaMorska.pl

EUR/PLN ma, z technicznego punktu widzenia, szanse na ponowne zbliżenie się do tegorocznego minimum, wynoszącego 4,14 - oceniają analitycy. Dodają jednak, że aprecjację PLN ograniczać może gołębia retoryka RPP. Na rynku długu spodziewają się droższych obligacji z krótkiego końca i środka krzywej dochodowości.

RYNEK WALUTOWY

W opinii analityków Alior Banku, z technicznego punktu widzenia istnieją szanse ataku na styczniowe minimum dla EUR/PLN, usytuowanego w okolicach 4,14.

"EUR/PLN po zaliczeniu kilkuletniego minimum wyhamował, aby powrócić w obszar linii trendu. Brak przekonania do wybicia górą z kanału spadkowego przyniósł ponowny powrót do spadków pary, co daje szanse na kolejny atak na styczniowe minimum" - ocenili analitycy Alior Banku.

W opinii ekonomistów ING Banku Śląskiego, wahania EUR/PLN w najbliższych dniach ograniczać będą okolice 4,195 i 4,14-15.

"Presję na aprecjację PLN powinna też ograniczać +antypodwyżkowa+ retoryka RPP (co sugeruje, że złoty może też w kolejnych dniach radzić sobie gorzej niż waluty regionu). Ryzyko większej przeceny złotego pozostaje ograniczone" - napisali w raporcie.

RYNEK DŁUGU

W opinii analityków BZ WBK, polska krzywa dochodowości w najbliższych dniach może być "spychana w dół".

"W tym tygodniu spodziewamy się presji na spadki dochodowości obligacji, silniejszej na krótkim końcu i w środku krzywej. Wsparciem dla tych zmian powinna być spodziewana seria słabszych danych z kraju" - napisali eksperci BZ WBK.

W środę opublikowane będą dane GUS z krajowego rynku pracy, a w piątek informacje o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Zdaniem ekspertów BZ WBK w przypadku długiego końca, wysokie rentowności na rynkach bazowych będą wywierać presję na wzrost dochodowości polskich obligacji o dziesięcioletnim terminie zapadalności.

"Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Finansów, na aukcji na koniec stycznia zostaną zaoferowane obligacje za maksymalnie 9 mld zł wobec styczniowych wykupów na poziomie 8,6 mld zł. Pomimo to, długi koniec będzie poddany presji wzrostowej, z powodu wysokich poziomów rentowności na rynkach bazowych, po publikacji serii dobrych danych makro z Europy oraz wysłaniu przez banki centralne z Europy i Azji jastrzębich sygnałów" - dodali.

Rentowność US Treasuries (2,53 proc.) utrzymuje się na najwyższych poziomach od kwietnia 2017 roku, natomiast dochodowość bunda (0,55 proc.) oscyluje w okolicy szczytów z lipca 2017 roku.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.