• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN i wyceny SPW powinny utrzymywać się przy bieżących poziomach

pc

10.10.2018 17:22 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN i wyceny SPW powinny utrzymywać się przy bieżących poziomach

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN i wyceny SPW powinny utrzymywać się przy bieżących poziomach - GospodarkaMorska.pl

Zarówno kurs EUR/PLN, jak i wyceny polskich obligacji skarbowych powinny się w najbliższych dniach stabilizować - oceniają eksperci. W ich opinii planowana przez MF dodatkowa sprzedaż długu po aukcji nie powinna wywrzeć presji na wyceny SPW.

"Eurozłoty ostatnio ustabilizował się przy 4,30 i póki nie będą pojawiały się nowe informacje, wywołujące ewentualną eskalację wojny handlowej, to taki stan rzeczy powinien się utrzymywać. Potencjał aprecjacyjny złotego jest ograniczony, więc w przypadku pojawienia się większej zmienności bardziej prawdopodobna jest jego lekka deprecjacja" - powiedział PAP Biznes Jarosław Kosaty, strateg rynku walutowego PKO BP.

We wtorek do polityki pieniężnej prowadzonej przez amerykańską Rezerwę Federalną krytycznie odniósł się Donald Trump.

"Nie podoba mi się to, co robi Fed. (...) Myślę, że nie musimy iść tak szybko z podwyżkami stóp" - powiedział prezydent USA.

"Ta wypowiedź miała lekki wpływ na rynek eurodolara, bo tuż po niej dolar nieznacznie się osłabił. Natomiast z punktu widzenia polityki Fedu, wydaje się, że stanowisko Trumpa nie będzie miało wpływu na obraną ścieżkę zaostrzania polityki Fedu, widać to po coraz bardziej jastrzębich wypowiedziach pozostałych członków Fed, między innymi Kaplana. Dodatkowo, póki dane z amerykańskiej gospodarki będą dobre, Fed nie będzie słuchał Trumpa" - dodał Kosaty.

Robert Kaplan (prezes Fed z Dallas) ocenił we wtorek, że Fed powinien przeprowadzić trzy podwyżki stóp procentowych do czerwca 2019 roku.

RYNEK DŁUGU

Jak wynika z harmonogramu prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów, resort planuje zmiany w systemie sprzedaży obligacji hurtowych, m.in wprowadzając dodatkową sprzedaż długu po aukcji.

"Nowe regulacje tak naprawdę wywierają presję na dealerów skarbowych papierów wartościowych (...), żeby rynek był bardziej płynny, by były większe nominały transakcji. To ma z kolei zachęcić inwestorów zagranicznych do większej aktywności. Inwestorom tym nie chce się przychodzić na polski rynek po obligacje za 10 mln zł - oni chcą +bidować+ po pół miliarda i chcą z łatwością wchodzić i wychodzić z rynku" - powiedział PAP Biznes Mateusz Milewski, diler SPW mBanku.

"To nie ma żadnego wpływu na podaż. (...) Aukcje dodatkowe obecnie również są możliwe - to jest 20 procent regularnej aukcji" - dodał.

W opinii Arkadiusza Trzciołka, stratega rynku długu z PKO BP, planowane zmiany nie powinny doprowadzić do większych zmian w wycenach polskich benchmarków, mogą jednak poprawić płynność na rynku.

"Dodatkowa sprzedaż po aukcji nie jest czymś nowym, ministerstwo praktykowało już sprzedaż dodatkowej puli w formie aukcji uzupełniającej. Nie będzie to miało jednak dużego znaczenia dla rynku, nie przeceni papierów. (...) Jednym z aspektów może być poprawa płynności na rynku, jednak jest za wcześnie, żeby ocenić faktyczne skutki takiego posunięcia" - powiedział ekspert.

Jego zdaniem, bazowym scenariuszem dla polskiego długu na kolejne dni jest stabilizacja wycen SPW.

"Nasz rynek od kilku dni w znacznym stopniu skupia się na tym, co dzieje się za granicą, jednak silne ruchy, zwłaszcza w USA nie przekładają się na wzrosty u nas, a są bardziej czynnikiem stabilizującym wyceny. Zmienność u nas jest relatywnie niewielka, więc jeżeli ruchy za granicą nie będą wyraźne, to solidne fundamenty lokalne powinny działać w dalszym ciągu stabilizująco na nasz dług" - powiedział Trzciołek.

Około godz. 15.45 rentowność amerykańskiej dziesięciolatki rośnie o 2 pb, do 3,23 proc.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.