• <

Chiny: Polska delegacja wspiera przedsiębiorców na targach w Szanghaju

pc

05.11.2018 15:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Chiny: Polska delegacja wspiera przedsiębiorców na targach w Szanghaju

Partnerzy portalu

Chiny: Polska delegacja wspiera przedsiębiorców na targach w Szanghaju - GospodarkaMorska.pl

Chcemy pobudzić polskich przedsiębiorców do eksportu i pokazać władzom Chin, że bardzo poważnie traktujemy współpracę – powiedział PAP w poniedziałek wiceminister przedsiębiorczości Tadeusz Kościński, który przybył do Szanghaju na pierwsze targi importowe CIIE.

Targi China International Import Expo przedstawiane są przez chińskie władze jako jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych tego roku. W poniedziałek rano imprezę otworzył prezydent ChRL Xi Jinping, zapowiadając zmniejszenie ceł i poszerzenie dostępu do chińskiego rynku.

Do Szanghaju przybyły delegacje rządowe z ponad 100 krajów, w tym 17 prezydentów i premierów, choć nie ma wśród nich szefa rządu żadnego z najważniejszych państw Zachodu. Z Polski przyjechał m.in. sekretarz stanu, szef gabinetu politycznego prezesa rady ministrów Marek Suski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz podsekretarz stanu w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

„Przyjeżdżamy, żeby pokazać polskim przedsiębiorcom, że tu jest olbrzymi rynek, i pobudzić ich, aby zaczęli eksportować” - powiedział PAP Kościński. Wyjaśnił, że przedsiębiorcy muszą poszukiwać nowych rynków zbytu, gdyż Polska jako członek UE podpisuje umowy o wolnym handlu, w związku z czym na polskim rynku pojawi się silna konkurencja.

Drugim celem wizyty polskiej delegacji na targach CIIE jest pokazanie chińskim władzom, że „bardzo poważnie traktujemy współpracę z Chinami” – wyjaśnił Kościński. „W tej kulturze bardzo ważne jest, że administracja popiera swoich przedsiębiorców” - wskazał.

Wiceminister przyznał, że wejście na chiński rynek nie jest łatwe. „Jest dużo barier pozataryfowych i to jest też nasza rola, żeby rozmawiać z władzami Chin bezpośrednio i poprzez UE, żeby te bariery pozataryfowe jak najszybciej zlikwidować. Unia mocno negocjuje i my to popieramy” - powiedział.

Według komentatorów targi CIIE są ze strony chińskich władz próbą pokazania światu skłonności do zwiększenia importu w czasie nasilonych sporów handlowych, szczególnie z USA. Pekin i Waszyngton prowadzą obecnie wojnę celną, w ramach której ocliły już wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Kościński ocenił, że w przypadku wojny handlowej „gdzie dwóch się bije, tam trzeci też niestety traci”. Zaznaczył jednak, że konflikt na linii USA-Chiny jest również okazją dla polskich przedsiębiorców, aby zaprezentowali swoje towary i usługi, i być może przyczyni się on do likwidacji części barier w dostępie do chińskiego rynku.

Według wiceministra Chiny mogą być zainteresowane polskimi towarami z wielu branż, w tym rolniczej, kosmetycznej i motoryzacyjnej. Bardzo ważna jest jego zdaniem polsko-chińska współpraca w dziedzinie badań i rozwoju oraz innowacji, dzięki której Polska będzie eksportować nie surowce czy podstawowe części, ale zaawansowane podzespoły i usługi.

Kościński zaznaczył, że polska delegacja biznesowa na targi CIIE jest jedną z największych spośród krajów europejskich. Podczas imprezy na stoiskach branżowych promować się będzie ok. 80 polskich firm. Oprócz tego Polska będzie miała swój pawilon narodowy, za koncepcję którego odpowiadała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.